آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می گردد؟

به گزارش بروزترین مقالات، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درپاسخ به سوالی درباره شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و امکان سرایت انسانی آن، ضمن تشریح وظایف سازمان ها و ارگان ها در کنترل این بیماری تاکید نمود که بیماری آنفلوانزای پرندگان تا به حال قدرت سرایت به انسان را نداشته است.

آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می گردد؟

دکتر محمدمهدی گویا در گفت وگو با بروزترین مقالات، گفت: برای جلوگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان، سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی باید همزمان با یکدیگر فعالیت نمایند. هر موردی از آنفلوانزای پرندگان که گزارش گردد هر سه سازمان ورود نموده و هریک به وظایف خود عمل می نمایند.

وی اضافه کرد: در همین زمینه سازمان دامپزشکی وظیفه پاکسازی محیط های آلوده و معدوم سازی پرندگان بیمار را دارد. وزارت بهداشت نیز موظف است کارگران و کارکنان مراکز نگهداری از این پرندگان را واکسیناسیون کند و در صورت مشاهده علائم بیماری، دو هفته از کارکنان مراقبت کند تا در صورت بروز علائم جدی بیماری، بلافاصله اقدامات لازم و آنالیز های پزشکی صورت گیرد.

گویا ادامه داد: سازمان محیط زیست نیز وظیفه نظارت بر سلامت پرندگان وحشی را دارد تا بیماری از آنها به سایر پرندگان منتفل نگردد. البته در حال حاضر در فصل مهاجرت این پرندگان قرار نداریم و از این نظر جای نگرانی نیست.

وی در سرانجام با اشاره به این که بیماری آنفلوانزای پرندگان تا به حال قدرت سرایت به انسان را نداشته، گفت: البته این هم امری نیست که ثابت شده باشد؛ زیرا هر لحظه امکان تغییر ساختمانی ویروس و جهش آن وجود دارد و این امکان به وجود می آید که انسان ها نیز بیمار شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوآنزای پرندگان به انسان منتقل می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید