ادامه اعتراضات در هنگ کنگ

به گزارش بروزترین مقالات به نقل از الجزیره، هزاران نفر از معترضین هنگ کنگی با تجمع در خیابان ها و مسدود کردن دسترسی به ساختمان های دولتی برخاسته خود مبنی بر به تعویق افتادن اجرای طرح استرداد مظنونان به چین پافشاری کردند.

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ

این در حالی است که کری لم رئیس اجرایی هنگ کنگ در جمع بروزترین مقالات در واکنش به اعتراضات گسترده مردم این کشور علیه لایحه استرداد مظنونان به چین بیان کرد: علیرغم اعتراضات گسترده مردم هنگ کنگ لایحه استرداد مظنونان به چین لغو نمی گردد. اجرای این طرح لازم است و برخلاف نگرانی ها جوانب حقوق بشری در آن آنالیز شده است.

طبق لایحه استرداد، مظنونان برای محاکمه باید به چین فرستاده شوند. این ترس وجود دارد که با این لایحه، چین مخالفان سیاسی خود را هدف قرار دهد.

لم طراحی این لایحه از سوی چین را رد کرد و گفت که طراحی آن ناشی از وجدان و تعهد هنگ کنگ است.

قرار است دولت کنگ هنگ برای دومین بار این لایحه را در روز چهارشنبه آنالیز کند.

اما منتقدان این لایحه می گویند که ساکنان مستعمره پیشین بریتانیا، ممکن است تحت سیستم قضایی چین، قرار گیرند و این لایحه می تواند به تضعیف بیشتر استقلال قضایی هنگ کنگ منجر گردد.

بی بی سی نیز در گزارشی بیان کرد: روز گذشته (یکشنبه، 9 ژوئن) صدها هزار معترض در هنگ کنگ به خیابان ها آمدند تا علیه لایحه استرداد مظنونان به چین اعتراض خود را به نمایش بگذارند.

رسانه های چینی می گویند که پشت این اعتراضات نیروهای خارجی قرار گرفته اند.

بنا بر گزارش ها، پوشش خبری اعتراضات روز یکشنبه در هنگ کنگ شدیداً در چین سانسور شد و دسترسی به خبرهای مربوط به اعتراضات در رسانه های اجتماعی مسدود شد.

با آنکه پلیس می گوید تعداد معترضان تظاهرات روز یکشنبه حدود 240 هزار نفر بوده، اما برگزارکنندگان آن تعداد معترضان را بیش از یک میلیون اعلام نموده اند.

اگر گفته برگزارکنندگان این اعتراضات واقعیت داشته باشد، این بزرگترین اعتراض مردمی از سال 1997 بوده است؛ سالی که بریتانیا هنگ کنگ را تحویل چین داد.

هنگ کنگ با 20 کشور دنیا از جمله انگلیس و آمریکا قرارداد استرداد مظنونان را دارد. اما با وجود بیش از دو دهه مذاکره هنوز قراردادی با چین برای استرداد مظنونان ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ادامه اعتراضات در هنگ کنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه اعتراضات در هنگ کنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید