استارت آپ میانبر گذر از تحریم

به گزارش بروزترین مقالات، استارت آپ ها و ایده های مربوط به آن بازار وسیعی در مقایسه با بازار سنتی ایجاد نموده و به اعتقاد کارشناسان نه تنها می تواند در همه عرصه های کشور اثرگذار باشد بلکه راهی میانبر برای گذر از تحریم ها است.

استارت آپ میانبر گذر از تحریم

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،استارت آپ ها در کشورهای در حال گذر و توسعه نیافته می توانند به یاری بخش های مختلف از جمله اقتصاد و اشتغال بیایند و با توجه به ماهیت آنها در کمترین زمان به ایجاد شغل و رونق مالی این کشورها یاری نمایند.

استارت آپ یا شرکت نوپا، به یک شرکت یا کسب و کار گفته می گردد که به تازگی و در نتیجهٔ کارآفرینی ایجاد شده است، رشد سریعی دارد و برای فراوری راه کاری نوآورانه و دوام پذیر برای رفع یک احتیاج در بازار شکل گرفته است.

مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند در مورد استارت آپ ها معتقد است؛ استارت آپ ها از این منظر که ایده های آن بازار وسیع تری به نسبت بازار سنتی ایجاد می نماید مشکل خود را در مقایسه با کسب و کار سنتی بهتر رفع نموده و در رفع کردن بخشی از مشکل تحریم می توانند اثرگذار باشند.

ناصر ولی پور مطلق اضافه کرد: استارت آپ ها به نوبه خود ایده های نوآورانه کاری بوده که افراد به شکل گروهی به دنبال ایجاد آن هستند اما اینکه تا چه حدی این شرکت های نوپا در شرایط تحریم کنونی کشور می تواند راهکاری برای برون رفت از این مشکل باشد احتیاج به یک تحقیق و پژوهش میدانی دارد.

وی گفت: ما به عنوان کسانی که در حوزه دانشگاهی بوده و نگاه آکادمیک به این موضوع داریم باید به دنبال روش های علمی برای پاسخگویی به سوالات باشیم و در حال حاضر در هیچ جای کشور تحقیق علمی در مورد تاثیر استارت آپ ها بر شرایط تحریم انجام نشده است.

عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه بیرجند گفت: استارت آپ ها برای مالی که بخواهد چیزی را فراوری نموده و خدماتی را به جامعه ارائه کند ظرفیت خوبی است.

ولی پور مطلق اضافه کرد: استارت ها جامعه مخاطب و بازار هر رشته و کسب و کار را گسترش و از سبک سنتی به سمت ایده های نوین سوق می دهد و بازار بزرگ تری را ایجاد می نماید.

وی گفت: در حوزه آی تی استارت آپ های کشور پیشرفت خوبی داشته و این بخش از استارت آپ ها احتیاج به سرمایه ندارند اما در حوزه های دیگر مثل دارو و حوزه های غذایی، استارت آپ ها احتیاج به سرمایه اولیه دارند و این بخش هم از احتیاج کشور است.

مدیر کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند بیان نمود: برای رشد ظرفیت مالی کشور و همچنین ایجاد ظرفیت های مالی جدید استارت آپ ها بسیار موثر هستند.

ولی پور مطلق گفت: ظرفیت نیروی انسانی ما در کشور نسبت به دیگر کشورها بالاتر است اما همه چیز ایده و فکر نیست چون ممکن است در مرحله اجرا و عمل با مشکلاتی ایجاد گردد اما استارت آپ های داخلی در حال حاضر قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند.

وی اضافه کرد: اگر یک استارت آپ در کشور تقویت شده وقتی با استعداد برتر نیروی انسانی کشور همراه می گردد خروجی آن برای جامعه مناسب است.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان جنوبی هم گفت: اکنون با سخت شدن واردات و گران شدن آن، نگاه به ظرفیت های داخلی از سوی مصرف نمایندگان در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات زیاد شده و این شرایط را باید به عنوان یک فرصت در نظر گرفت که زمینه تقویت استارت آپ ها در این شرایط بیشتر فراهم شده است.

پیمان حاجی رضایی اضافه کرد: تقویت استارت آپ ها فقط به معنی تخصیص اعتبار به این شرکت ها نیست بلکه باید قوانین دست و پا گیر در بحث ارائه مجوز در این حوزه اصلاح گردد که باید صدور این مجوز ها صرفا با نظر پارک های علم و فناروی و وزارت ارتباطات باشد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان جنوبی یادآور شد: استارت آپ ها دنیا را متحول نموده اند و بشر به جایی در تکنولوژی رسیده که صرف فراوری محصول صنعتی جوابگوی احتیاجش نیست.

وی گفت: در سال 2013 که کوکاکولا برند نخست را در دنیا داشت بعد از 80 سال جایش را به گوگل داد و تیر خلاص به عصر صنعت در آن دوران زده شد و عصر صنعت جایش را به عصر ارتباطات داد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان جنوبی بیان نمود: در حوزه استارت آپ افراد پول سواد و مهارت نه پول فراوری خود را دریافت می نمایند و یک اقتصاد درون زا و مداوم ایجاد می گردد.

حاجی رضایی گفت: همواره برخی از فراوری هزینه بوده و در بهترین شکل ممکن 30 درصد فراوری هزینه است اما در حوزه استارت آپ ها فراوریات فقط ارزش اضافه کرده داشته و احتیاج به ماده اولیه ندارند و بالاترین میزان اشتغال زایی را دارند.

وی اضافه کرد: اشتغال زایی در حوزها استارت آپ ها برای نیروی متخصص است و از سیستم تئوری دانشگاهی خارج شده و شکل عملیاتی به خود گرفته اند و افراد در این حوزه متخصص محور و نه تحصیلات محور هستند.

وی گفت: در حال حاضر قوانین دست و پا گیر اخذ مجوز برای استارت آپ ها وجود دارد و این قوانین باید اصلاح گردد تا امکان فعالیتی سریع تر استارت آپ ایجاد گردد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان جنوبی بیان نمود: امروز استارت آپ های داخلی مثل شرکت پازلی هستند که فعالیتش در حوزه اپلیکیشن ساز آنلاین است و توان مقابله با نمونه های خارجی را هم دارد.

منبع: اقتصاد ایران

به "استارت آپ میانبر گذر از تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استارت آپ میانبر گذر از تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید