اصلاح شعاع سبز تهران با چه شرط و شروطی؟

به گزارش بروزترین مقالات، به دنبال پیشنهادی از سوی دستگاه ها از جمله استانداری تهران، برای اصلاح قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران، یک کارشناس مطالعات محیط زیستی گفت: این قانون امروزه به بعضی دلایل ناکارآمد شده است بنابراین اگر اصلاح آن در جهت بازنویسی و معین معیارهای به روز باشد قابل توجیه است اما اگر اصلاح در جهت حذف این ماده قانونی صورت گیرد، قابل پذیرش نیست.

اصلاح شعاع سبز تهران با چه شرط و شروطی؟

به گزارش بروزترین مقالات، قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران در سال 1346 با نگاه آمایش سرزمینی و برای ایجاد تعادل و توازن در سطح کشور و با هدف تمرکززدایی از تهران تصویب شد اما به مرور زمان رنگ باخت و بسیاری از صنایع از جمله صنایع غذایی، شهرک های صنعتی و صنایع سبز توانستند از اجرای آن معاف شوند. نادیده دریافت قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران و عدم نظارت صحیح بر آن سبب شد که 20 درصد از جمعیت کشور و 25 درصد از فعالیت های مالی در مساحت یک درصدی از کل کشور (تهران و اطراف آن) شکل گیرد. از این رو در حال حاضر و پس از گذشت 52 سال از تصویب قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران، دستگاه های دولتی به فکر اصلاح آن افتاده اند تا جایی که چند روز گذشته محمد امامی -معاون هماهنگی امور مالی استانداری استان تهران- اظهار نموده بود که براساس قانون در شعاع 120 کیلومتری تهران نمی توان در حوزه توسعه صنایع اقدامی کرد. درحقیقت این قانون برای توسعه صنایع دست و پای ما را بسته و ضروری است که نسبت به اصلاح آن اقدام گردد.

پس از اعلام اینکه استانداری تهران برای رونق فراوری و اشتغال زایی در کشور میخواهد تا با همکاری دستگاه های مربوط، قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران را حذف یا اصلاح کند، مسعود زندی - سرپرست اداره محیط زیست شهر تهران- به بروزترین مقالات گفت: ظرفیت زیستی تهران جوابگوی صنعت و جمعیت بیشتر نیست و اگر قرار باشد این قانون اصلاح گردد، صرفاً باید برای یک سری از واحدهای صنعتی خاص باشه که از تکنولوژی های نوین برای کنترل آلودگی ها استفاده می نمایند.

هر چند که انتظار می رفت محیط زیست به حسب وظیفه ذاتی خود برای کنترل آلودگی های محیطی و حفظ سلامت انسان در برابر این آلودگی ها نسبت به اصلاح یا حذف قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران حساس تر از سایر دستگاه عمل کند اما مهرداد کتال محسنی - معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران- اظهار داشت که برای افزایش فراوری و اشتغال زایی در کشور، درصد مخالفت محیط زیست استان تهران با استعلامات محیط زیستی از عدد 41 به 21 درصد کاهش پیدا نموده است و گام بعدی، اصلاح بعضی قوانین از جمله قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران است.

در این راستا مرتضی توکلی -استاد جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس مطالعات محیط زیستی- در پاسخ به این سوال که حذف قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران چه تبعاتی به همراه دارد و اصلاح این قانون باید به چه شکلی صورت گیرد به بروزترین مقالات شرح داد: موضوع استقرار صنایع در آمایش صنعتی سرزمین تعریف می گردد. در حوزه اکولوژی صنعتی و استقرار صنعت در یک محدوده معین، در درجه اول باید بدانیم که آن صنعت چه آلودگی هایی به دنبال دارد و پس از آن باید به این پرسش پاسخ دهیم که استقرار آن در نقطه ای معین مثل شهر تهران چه ضرورتی دارد.

وی با بیان اینکه امروزه تغییرات فضایی و جمعیتی شهر تهران سیال است، توضیح داد: قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران بیش از 50 سال گذشته، شعاع 120 کیلومتری معینی را برای شهر تهران معرفی نموده بود اما در حال حاضر بسیاری از شهرک ها و شهرستان های اطراف با تهران ادغام شده اند و ما با یک پهنه عظیم شهری روبرو هستیم بنابراین شعاع 120 کیلومتری که 50 سال گذشته برای تهران در نظر گرفته شده بود امروز کارآیی ندارد.

توکلی با اشاره به اینکه متاسفانه قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران طی سالیان گذشته چندین بار نادیده گرفته شده است و بعضی صنایع توانسته اند از آن معاف شوند، گفت: عواملی مانند سیال بودن فضای زیستی تهران و سکونتگاه های اطراف آن، معافیت های متعددی که بر این قانون تحمیل شده است، عدم نظارت دقیق بر اجرای آن و در نهایت به روز نشدن قانون عملا منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران را به قانونی بدون ضمانت اجرا تبدیل نموده است بنابراین تمامی این موارد ضرورت اصلاح آن را به ما گوشزد و تاکید می نماید که ممنوعیت ایجاد به تنهایی نمی تواند عاملی برای کنترل مخاطرات زیستی ناشی از احداث صنایع در حاشیه سکونت گاه های انسانی باشد.

قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران امروزه ناکارآمد است

این کارشناس مطالعات محیط زیستی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ناکارآمدی قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران توجیه شده است، توضیح داد: اصلاح این قانون اگر در جهت حذف آن باشد کار درستی نیست اما اگر این اصلاح برای بازنویسی قانون، معین معیارهای به روز برای آن و نظارت دقیق تر باشد قابل پذیرش است.

وی ادامه داد: شدت آلودگی صنایع، شرایط محل استقرار صنعت و جلوگیری از پراکندگی صنایع از جمله اولویت هایی است که باید در اصلاح قانون در نظر داشته باشیم. همزمان با این اولویت ها سایر ملاحظات زیست محیطی از جمله رعایت حریم رودخانه ها، فاصله مکان صنعتی از مناطق حفاظت شده محیط زیستی و سکونتگاه های انسانی، جلوگیری از آلودگی آب و خاک و در نظر دریافت جهت بادهای غالب نیز باید رعایت گردد.

توکلی در انتها با تاکید بر اینکه حفظ سلامت انسان مقدم بر تمام اولویت ها است، اظهار کرد: در آمایش صنعتی سرزمین نگاه ما نباید حذف صنعت و یا نگاه مطلقا صنعتی باشد و در نهایت اینکه قانون منع استقرار صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران در حال حاضر نیز حذف شده محسوب می گردد بنابراین با رعایت نکات گفته شده می توان آن را به روز رسانی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اصلاح شعاع سبز تهران با چه شرط و شروطی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح شعاع سبز تهران با چه شرط و شروطی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید