ایستادگی 1000 قاضی در برابر بوتفلیقه

به گزارش بروزترین مقالات، گروه دنیا، با تداوم بحران الجزایر، بیش از هزارنفر از قضات الجزایر اعلام کردند اگر عبدالعزیر بوتفلیقه رئیس جمهوری کنونی این کشور در انتخابات ماه آینده آن شرکت داشته باشد، بر انتخابات نظارت نخواهند کرد. تصمیمی که می تواند عواقب سنگینی برای رهبر 82 ساله این کشور به همراه داشته باشد.

ایستادگی 1000 قاضی در برابر بوتفلیقه

به گزارش الجزایر، این قضات همچنین با انتشار بیانیه ای خبر دادند انجمنی جدید تأسیس نموده اند تا فعالیت های خود را مستقل ادامه دهند. اما الطیب لوح، وزیر دادگستری الجزایر خواهان بی طرفی قضات در قبال روند انتخاباتی کشورش شد. با این حال قضات معترض اعلام نموده اند بر این تصمیم راسخ خواهند ماند.

تصمیم این قضات در ادامه تحصن و بایکوت های متفاوت در بخش های مختلف این کشور گرفته شده است. منشأ این موج اعتراضی، اعلام نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر است. الجزایری ها از 22 فوریه تظاهرات شدید و بی سابقه ای را در اعتراض به کاندیداتوری بوتفلیقه برای انتخابات 18 آوریل به راه انداختند. او که از سال 2013 به دلیل سکته نمی تواند به درستی راه برود و حتی به گفته نزدیکانش قادر به تکلم نیست، برای بار پنجم خیز برداشته تا در کاخ ریاست جمهوری باقی بماند.با وجود گستردگی اعتراضات، این رهبر سالخورده روز یکشنبه پس از درمان پزشکی به کشورش بازگشت. معترضان الجزایری با پیشنهاد او برای محدود کردن دوره ریاست، در صورت پیروزی در انتخابات مخالف نموده اند.

در همین حال رئیس ستاد ارتش الجزایر در اظهاراتی که نسبت به سخنرانی های قبلی اش از زمان شروع اعتراضات بی سابقه علیه عبدالعزیز بوتفلیقه نرم تر و آرام تر به نظر می رسید، تأکید کرد: ارتش و مردم الجزایر ارزش های مشترک و رویکرد مشترکی برای آینده دارند.

قاید صالح، رئیس ستاد ارتش الجزایر و معاون وزیر دفاع این کشور در سخنرانی که در جمع دانشجویان دانشکده نظامی داشت، گفت: ارتش افتخار می نماید که برخاسته از خود این مردم اصیل است و مفتخر است که همان ارزش ها و اصول مردم را دارد. او در این سخنان با به رسمیت شناختن حقوق مردم برای اعتراض، تلویحاً از آنها حمایت کرد و موضع نرم تری در برابر آنها گرفت. او پیش از این فراخوان هایی که در شبکه های اجتماعی برای تظاهرات مطرح می شوند را فراخوان هایی ناشناس و مشکوک دانست که ادعای دموکراسی دارند و هدف از آنها کشاندن الجزایری ها به سرنوشتی نامعلوم است. پیش از این چند فرمانده و شخصیت نظامی هم با مردم اعلام همبستگی نموده بودند.

منبع: ایران آنلاین

به "ایستادگی 1000 قاضی در برابر بوتفلیقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایستادگی 1000 قاضی در برابر بوتفلیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید