با این وضع، بازارهای صادراتی مان را از دست می دهیم

به گزارش بروزترین مقالات، رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: با شیوه های گذشته نمی توانیم آینده را بسازیم و نیازمند تغییر در شیوه های کار خود هستیم. اگر به سمت استفاده از ابزارهای جدید فناوری و تکنولوژی روز نرویم، آینده بازارها را از دست می دهیم.

با این وضع، بازارهای صادراتی مان را از دست می دهیم

به گزارش بروزترین مقالات، غلامحسین شافعی شب گذشته در مراسم تجلیل از صادرکنندگان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی این استان، اظهار کرد: قاعده مثلث توسعه مالی مورد نظر استاندار فعالان مالی، سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند. این کار فلسفه ای دارد که دو ضلع این مثلث یک بخش دولت و بخش دیگر مجلس، قاعده آن بخش خصوصی و فعالان مالی هستند.

وی اضافه نمود: این مثلث معنا و مفهوم بسیار بزرگی دارد، ذیل آن نیز مساله امنیت مطرح بوده و کاملا نگاه متقابل و کار متفاوتی است. ما الگوهای خوبی را در استان کرمان در بخش های مالی شاهد بودیم. می توان الگو ساخت و در سطح ملی نیز ارائه کرد. بخش خصوصی کاملا آماده است تا مشارکت فعال و تعامل صادقانه ای را با استاندار برقرار کند. تکیه استاندار بر اقتصاد مقاومتی است، در کرمان نیز الگوها بر اساس آن پیاده شده است.

شافعی در مورد صادرات و رابطه آن با اقتصاد مقاومتی، گفت: هدف از اقتصاد مقاومتی این است که تاب آوری اقتصاد ما در مقابل تکانه های خارجی افزایش یابد. اگر تکانه های خارجی ایجاد گردد، بالاترین اثر مالی را در کشور ما روی نفت دارد که ما اختیاری بر فروش و درآمدهای آن نداریم. صادرات می تواند این تکانه شدید را جبران کند و چیز دیگری وجود ندارد. راه اصلی درآمد ارزی ما این است که با توسعه صادرات توانسته باشیم این تاب آوری را در اقتصاد خود ایجاد کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بدون تردید پیشران اقتصاد مقاومتی مساله توسعه صادرات است، اظهار کرد: البته زمانی توسعه صادرات پایدار است که مبتنی بر فراوری قوی باشد، آن هم فراوریی که از یک تکنولوژی پیشرفته روز برخوردار باشد که در این زمینه نیز مشکل بسیاری داریم. فراوری با مصایب و گرفتاری های فراوانی روبه رو است.

وی ادامه داد: در حال حاضر درصد بسیار پایینی از کالاهای فراوریی ما با تکنولوژی بالا ساخته شده است. کالاهایی همچون کالاهای سنتی ما بیشتر متکی بر مواد خام است و این نمی تواند اعتمادی را برای آینده ما به وجود آورد.

شافعی با اشاره به اینکه در شرایط حاضر باید به یک نکته توجه کرد و اینکه بخش خصوصی باید پشت دولت باشد، توضیح داد: بخش دولتی و خصوصی مکمل هم هستند، اما این راه کاملا باز نیست زیرا نیازمند یک اعتماد بسیار بالا است. در بعضی تحولاتی که در کشور ایجاد می گردد، این اعتماد خدشه دار می گردد. ما باید کوشش کنیم اعتماد متقابل ایجاد گردد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در ارتباط با برندسازی گفت: با این شیوه ای که عمل می کنیم، نمی توانیم برندسازی کنیم.

وی افزود: باید انسجام در داخل خود سیاست مداران و برنامه ریزان ایجاد گردد و بعد از آن در تعاون سازنده بین دولت و بخش خصوصی باشد که زمینه کاملا آماده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "با این وضع، بازارهای صادراتی مان را از دست می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این وضع، بازارهای صادراتی مان را از دست می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید