بحران آب و خاک قابل درمان است

نائب رئیس انجمن آبخیزداری کشور گفت: بحران آب و خاک و محیط زیست در کشور با بهره گیری از آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی در کشور قابل درمان است.

بحران آب و خاک قابل درمان است

به گزارش خبرنگاران، سعادت در نشست تشریح برگزاری همایش آبخیزداری در اردبیل اظهار کرد: انجمن آبخیزداری به عنوان یک انجمن علمی با بهره گیری از ظرفیت یک هزار نفر از اعضا و مجموعه اساتید، محققان و کارشناسان تنها به شکل واسطه ای عمل نموده و در حوزه اجرا و یا دخالت سایر نهادهای دولتی هیچ ماموریتی ندارد.

وی اعلام کرد: ما در این انجمن در حقیقت نقش واسطه ای را در اجرای طرح ها و پروژه های آبخیزداری انجام می دهیم و سعی داریم تا با یاری و هدایت بستر عبور از بحران آب، خاک، مسایل زیست محیطی و تامین موادغذایی را به وجود آوریم.

نائب رئیس انجمن آبخیزداری کشور گفت: این انجمن همه ساله همایشی را با محوریت اجرای طرح های آبخیزداری در استان های مختلف برگزار می نماید که در طول یک سال تمام تمهیدات و مقدمات کار در این حوزه فراهم می آید تا در این همایش آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی ارائه گردیده و شرکت کنندگان با قرار دریافت دو روز در کنار هم بتوانند به تبادل تجربیات بپردازند.

سعادت ادامه داد: ما باید در حوزه آموزش، اجرا و تحقیقات در کنار هم باشیم تا بتوانیم شرایط بحرانی را در حوزه مرتع و جنگل ها پشت سر گذاشته و اسباب صیانت از این سرمایه های طبیعی و خدادادی را فراهم آوریم.

وی اضافه نمود: ما در 20 روزی که به برگزاری این همایش فرصت داریم باید کاستی ها و نقص ها را رفع نموده و زمینه برگزاری یک همایش مطلوب با خروجی کیفی تری را ببینیم. رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این جلسه گفت: دانشکده کشاورزی با 90 هیئت علمی در هشت گروه آموزشی، 13 رشته کارشناسی، 28 رشته کارشناسی ارشد و 18 رشته دکترا با 2 هزار دانشجو فعالیت می نماید که این دانشکده قدمتی 40 ساله دارد.

قربانی اعلام کرد: این دانشکده تعامل و همکاری خوبی را با دستگاه های اجرایی و انجمن آبخیزداری دارد که بر اثر این تعامل همایش علوم آبخیزداری و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست روزهای دهم و یازدهم مهرماه در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می گردد.

وی اعلام کرد: این همایش در 12 محور مرتبط با بخش آب و خاک، منابع طبیعی، محیط زیست، آلودگی های این منابع با همکاری انجمن آبخیزداری ایران و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار خواهد شد.

قربانی اضافه نمود: برای این همایش 265 مقاله ارسال گردیده که 42 مقاله شفاهی و 198 مقاله نیز به شکل پوستر می باشد که در حاشیه این همایش چهار کارگاه آموزشی و همچنین نمایشگاه تخصصی، مسابقه عکس و تجلیل از سرانجام نامه های برتر به همراه نشست مدیران این حوزه برگزار خواهد شد.

وی به آمار بالای فرسایش خاک در کشور به ازای هر هکتار 12 تن اشاره نمود و گفت: رویکرد دانشگاه ها به عنوان دانشگاه نسل سوم و چهارم ارتباط گیری با جامعه، توانمندسازی جوامع و همچنین ارائه راهکار برای مسائل جامعه است.

قربانی به شرایط شکننده تخریب مراتع سه برابر تا متوسط احیا و تخریب جنگل دو برابر تا متوسط احیا اشاره و توضیح داد: ما برای عبور از این شرایط بحرانی باید از توان علمی و تحقیقاتی و همچنین ایده های جدید استفاده کنیم تا یک مدیریت بهینه منابع و امکانات اتفاق بیفتد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بحران آب و خاک قابل درمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران آب و خاک قابل درمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید