برون سپاری پروژه های دریایی نفت فلات قاره

به گزارش بروزترین مقالات، مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره با اشاره به برون سپاری 60 درصد از فعالیت های اجرایی این شرکت گفت: از بخش خصوصی دعوت می کنیم تا در حوزه تعمیراتی بخش دریایی ورود نموده و در این بازار گسترده به ایفای نقش بپردازند.

برون سپاری پروژه های دریایی نفت فلات قاره

به گزارش بروزترین مقالات، حمید بورد امروز در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری با بروزترین مقالات، با بیان این که شرکت نفت فلات قاره بزرگترین ناوگان لجستیک کشور را در اختیار دارد، اضافه نمود: این شرکت دارای 100 میلیارد بشکه نفت درجاست که 200 سازه دریایی را مدیریت می نماید.

وی با اشاره به برون سپاری 60 درصد عملیات اجرایی این شرکت اظهار کرد: هم اکنون حدود 100 شناور پشتیبانی شرکت نفت فلات قاره در دریا فعالیت می نماید و بازار بزرگی را در اختیاربخش خصوصی قرار داده است، ضمن این که در بخش های حفاری و نگهداشت فراوری شاهد حضور جدی این بخش هستیم.

سرمایه گذاری یک میلیارد و 500 میلیون دلاری

بورد با اشاره به این که چهار پروژه از 33 بسته کاری طرح های نگهداشت و فراوری و افزایش فراوری شرکت ملی نفت ایران مربوط به این شرکت است، توضیح داد: ارزش این بسته ها حدود 800 میلیون دلار است که یک پروژه در دست اجراست، دو پروژه در مرحله انعقاد قرارداد است و پروژه میدان فروزان نیز به عنوان بسته آخر تا نیمه نخست امسال نهایی می گردد.

به گفته وی، حداقل 500 میلیون دلار از فعالیت های اجرایی این قراردادها اجرایی می گردد، 300 میلیون دلار باقیمانده نیز مربوط به پروژه میدان فروزان است.

بورد با بیان این که پنج بسته کاری تعریف شده ما نیز در انتظار مجوزهای ضروری است که امیدوارم بتوانیم اسناد مناقصه آن را در سال 98 منتشر کنیم، توضیح داد: با وجود تمامی مسائل و محدودیت ها، حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف در دست اجرا داریم.

از نظر فراوری تجمعی در میادین مشترک از همسایگان عقب نیستیم

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره گفت: در حال حاضر فراوری تجمعی ایران در مخازن مشترک نفتی عدد مناسبی است و از حیث فراوری تجمعی در میادین مشترک از همسایگان عقب نیستیم.

او با تاکید به این مسئله که بهترین الگوی مدیریت مخازن مدیریت یکپارچه است اظهار کرد: این امر به معنای وجود کار علمی، مطالعاتی و اجرای مشترک به وسیله راه اندازی یک شرکت مشترک است که باید مورد توجه باشد.

به گفته وی همکاری مطلوب با کشور همسایه شریک در میدان هنگام موجب شده که هم اکنون تبادل اطلاعات خوبی با آن ها در این زمینه داشته باشیم. به گونه ای که باید گفت در برداشت نفت از میدان های مشترک در مجموع فراوری تجمعی نسبت به رقبای خود عقب نیستیم و توانسته ایم اقدامات خوبی را در این حوزه انجام دهیم.

وی با بیان این که جمع آوری 300 میلیون فوت مکعب گاز همراه میدان فروزان و مقادیری نیز در میدان سیری در دستور کار قرار گرفته است و هم اکنون نیز دو شرکت داخلی پیشنهادهای فنی خود را در این ارتباط ارائه نموده اند که در حال حاضر مورد آنالیز قرار گرفته است.

او اضافه نمود: هدف ما به حداقل رساندن سوختن گازهای همراه نفت است و چنانچه مذاکرات با شرکت های داخلی به نتیجه برسد و پروژه ها اجرایی گردد گاز فلر این میدان ها صفر می گردد.

وی درباره لایه نفتی پارس جنوبی و برداشت نفت از آن تاکید نمود: تا کنون 20 محموله از نفت فراوریی را در دستور کار قرار دادیم که هزینه بهره برداری و فراوری ایران در لایه نفتی پارس جنوبی نسبت به طرف مقابل حدود یک چهارم است.

او درباره 33 بسته کاری طرح های نگهدار، فراوری و افزایش فراوری شرکت ملی نفت ایران گفت: از این تعداد چهار پروژه مربوط به شرکت نفت فلات قاره است که ارزش این بسته ها 800 میلیون دلار تخمین زده شده که یک پروژه در دست اجراست. دو پروژه نیز در مرحله انعقاد قرارداد قرار گرفته است و پروژه میدان فروزان نیز به عنوان بسته آخر تا نیمه نخست امسال نهایی می گردد.

وی با بیان این که حداقل 500 میلیون دلار از فعالیت های اجرایی این قرارداد اجرایی خواهد شد، ابراز کرد 300 میلیون دلار باقیمانده نیز مربوط به پروژه میدان فروزان است و به طور کلی باید گفت که پنج بسته کاری تعریف شده و ما نیز در انتظار اخذ مجوزهای لازم هستیم و انتظار می رود که مناقصه آن را در سال 98 منتشر کنیم.

یک میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری

او با تاکید به این مسئله که علی رغم وجود مسائل یک میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه گذاری در بخش های مختلف در دست انجام است گفت: طبق برنامه مصوب برای امسال علاوه بر اجرای تعهدات فراوری به دنبال داخلی سازی تجهیزات هستیم و در راستای اجرای طرح NGL خارک اولین برج پروپان، زودا از اهواز در حال حمل است که پیش بینی می گردد تا سه سال آینده این طرح به نتیجه برسد.

وی با بیان این که 60 درصد عملیات اجرایی این شرکت برون سپاری خواهد شد اظهار کرد: هم اکنون حدود 100 شناور پشتیبان شرکت نفت فلات قاره در دریا فعالیت می نماید و یک بازار بزرگ را در اختیار بخش خصوصی قرار داده است.

به گفته وی عمده ناوگان شناور این شرکت ایرانی است و حداکثر 10 درصد آن در مالکیت بخش خارجی قرار گرفته است و بنده نیز اکنون از بخش خصوصی ایرانی دعوت می کنم برای فعالیت در حوزه تعمیرات دریایی وارد گردد و در این حوزه نقش فعالی را ایفا نماید.

همچنین در این نشست گودرزی - مدیر فنی شرکت نفت فلات قاره - از امضای قرارداد مطالعات چهار مخزن اطلاع داد و اضافه نمود: قرارداد مطالعات مخزن 3 میدان فروزان، درود و ابوذر سال گذشته به امضا رسید و طی ماه های آینده نیز قراردادهای مطالعات مخازن میدان های بهر گانسر، هندی جان، نوروز و هنگام نیز امضا خواهد شد.

به گفته وی با در نظر دریافت ضریب بازیافت حدود 37 درصدی میدان های مشترک نفتی، شرکت نفت فلات قاره تا کنون حدود 83 درصد ذخایر قابل برداشت نفت از این میدان ها برداشت شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برون سپاری پروژه های دریایی نفت فلات قاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برون سپاری پروژه های دریایی نفت فلات قاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید