تحریم های آمریکا خلاف مقررات و قطعنامه های بین المللی است

به گزارش بروزترین مقالات، یک وکیل دادگستری با اشاره محدودیت های ناشی از تحریم برای یاری های بین المللی در حوادثی مانند سیل اخیر، گفت: کلیه تحریم های آمریکا علیه ایران خلاف مقررات و قوانین شورای امنیت است.

تحریم های آمریکا خلاف مقررات و قطعنامه های بین المللی است

نبی الله احمدلو در گفت وگو با بروزترین مقالات، در رابطه با تأثیر تحریم ها بر در جلوگیری از وصول یاری های بین الملل در حوادثی مانند سیل اخیر، اظهار کرد: تحریم به این دلیل که مردم یک کشور را نشانه می گیرد اساساً اقدامی ضد حقوق بشری است و اهدافی که تحریم ها دارند و خروجی این تحریم ها به طور غیرمستقیم متوجه مردم آن ناحیه یا کشور است.

وی اضافه کرد: این مسأله در کشور ما هم صادق است و تحریم هایی که امروز ظالمانه و برخلاف قوانین بین المللی، مصوبات حقوق بشر و حتی برخلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت اعمال می گردد در جهت فشار بر مردم ایران صورت می گیرد و خروجی آن متوجه مردم است که قطعاً خواسته آمریکا هم همین است و روحیه و خویی که در حال حاضر در حاکمان آمریکا برای تسلط و قدرت نمایی آنها وجود وجود دارد بیانگر این مسأله است.

رئیس جمعیت حقوقدانان ایرانی مدافع حقوق بشر توضیح داد: بسیاری از تحریم هایی که در چند سال اخیر بر ایران اعمال شد و اخیراً نیز رئیس جمهور آمریکا آنها را تشدید کرد، صرف نظر از خسارت ها و ضررهایی که به کشور و زیرساخت های کشور می تواند وارد کند به طور مستقیم متوجه مردم ایران است.

وی با اشاره به حادثه سیل اخیر اعلام نمود: این مسأله جز حوادث طبیعی است و ارتباطی به حکومت و دولت ندارد و اینگونه بلایای طبیعی اتفاقی است که در بسیاری از کشورها رخ می دهد، اما در خصوص سیل اخیر در کشورمان شاهد هستیم که با توجه به تحت فشار قرار دادشتن مردم مان و خسارات ناشی از این سیل طبق اعلام رئیس سازمان هلال احمر، آمریکا حساب های ارزی ما در خارج از جهان را مسدود نموده است و این مسأله باعث شد ارسال یاری های بشردوستانه از سوی مردم جهان و سازمان های بین المللی امکان پذیر نباشد و تنگناهایی را در این رابطه ایجاد نموده است.

این وکیل دادگستری یادآور شد: وقتی حادثه ای طبیعی در هر گوشه ای از جهان رخ می دهد یاری های مردمی و سازمان های بین المللی به هلال احمر آن کشور ارسال می گردد متأسفانه مسدود بودن حساب های ارزی ما اقدامی ضد انسانی است که باعث تشدید فشارها بر مردم می گردد.

احمدلو اضافه کرد: با توجه به اینکه ما در تحریم قرار داریم بسیاری از شرکت های خارجی حاضر نیستند که به دلیل چند درصد سود، آثار مخربی مانند جریمه و رصد شدن همیشگی را بپذیرند و بعضی از لوازم و امکاناتی که می توانست از سیل جلوگیری کند مانند دستگاه هایی که برای لایروبی استفاده می گردد و جز موارد تحریم نیز محسوب نمی گردد را در اختیار کشورمان قرار دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با هیچ ملاک و الگوی انسانی نمی توان فشارها به کشورمان را مقایسه کرد، گفت: در موقعیتی که مردم ایران تحت فشار هستند و در حوادث اسفناک قرار گرفته اند اینکه یاری های سازمان های بین المللی و حتی صلیب سرخ را هم در محدودیت قرار دادند و اینکه این یاری ها چگونه و به چه نحوی باید صورت گیرد، موضوعاتی است که در جهان معمول نیست، چون هر کشوری دارای حاکمیت و تابعیت است و برای ارائه اینگونه یاری ها باید با هلال احمر آن کشور هماهنگ گردد.

رئیس جمعیت حقوقدانان ایرانی مدافع حقوق بشر، اظهار کرد: در بحث تحریم ها قطعنامه 2231 و برجام کلیه تحریم ها را از ایران برداشت اما آمریکا در حال حاضر برخلاف این قطعنامه ایران را تحریم می نماید. صرف نظر از اینکه در این موقعیت حساس هم نباشیم، کلیه تحریم های آمریکا علیه ایران خلاف مقررات و قوانین شورای امنیت است و این قطعنامه ها به صراحت تمام تحریم ها را نقض نموده و هیچ تحریمی را نمی پذیرد.

احمدلو به رأی دیوان بین المللی دادگستری در شکایت ایران علیه آمریکا اشاره نمود و گفت: این رأی به صراحت اعلام نمود که باید قطعنامه مودت 1955 بین ایران و آمریکا رعایت شده و فشاری بر مردم ایران وارد نگردد. با توجه به اینکه مواردی مانند دارو، تجهیزات پزشکی و یاری ها به هلال احمر استثنا شده، اما متأسفانه آمریکا به هیچ یک از این موارد وقعی ننهاده و رفتار آن غیر انسانی است و جای تعجب دارد که چگونه مدعی تمدن و ابرقدرتی هستند اما تا می توانند برای مردمی که در این موقعیت حساس قرار دارند ایجاد مانع می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تحریم های آمریکا خلاف مقررات و قطعنامه های بین المللی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های آمریکا خلاف مقررات و قطعنامه های بین المللی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید