خاطره ای دیگر با صدای محمد نوری، اگر تو آمده بودی بهار می آمد

به گزارش بروزترین مقالات، طی سال های اخیر ترانه و قطعات گوناگونی در حوزه بهاریه ها و موسم نوروز توسط خوانندگان مطرح موسیقی پاپ ایران فراوری و به علاقه مندان و دوستداران هنر موسیقی ارائه شده است. آثاری که عمدتاً نویدبخش روزهایی سرشار از زیبایی طبیعت، امید و فرح بخشی است که مخاطب را یا در آستانه آغاز یک تحول یا در پیش روی رویدادی قرار می دهد که بوی تازگی و طراوت می دهد. یکی از خوانندگانی که به طور حتم در القای یک تصویر واقع گرایانه مبتنی بر زیبایی های فطری طبیعت کوشش بسیار ارزشمند و مؤثری را انجام داد زنده یاد محمد نوری است که در دوران بسیار ارزشمند و تأثیرگذارش در عالم موسیقی تحولی شگرف را در فضای موسیقی پاپ کشورمان ایجاد کرد و موجب شد تا مخاطبان بسیاری ترغیب به شنیدن آثاری شوند که سراسر سادگی و بی پیرایگی بود.

خاطره ای دیگر با صدای محمد نوری، اگر تو آمده بودی بهار می آمد

محمد نوری به مدد استفاده از آثار ادبی ترانه سرایان و شاعران مطرح کشورمان و همچنین همکاری با آهنگسازان سرشناسی چون محمد سریر بود که آثار بسیار ارزشمند و کم نظیری را به جامعه موسیقی پاپ ایران عرضه کرد و هنوز هم اگر کارشناس و هنرمندی بخواهد به ذکر مثال پیرامون آثار ارزشمند این گونه موسیقایی در ایران بپردازد قطعاً آثار زنده یاد نوری در ردیف این ذکر مثال هاست.

بهار می آمد هم یکی از همین قطعه های خاطره ساز و نوستالژیک است که سال 1376 به عنوانی یکی از قطعات آلبوم جاودانه با عشق به آهنگسازی محمد سریر در قالب همان نوار کاست های خاطره ساز روانه بازار موسیقی و با استقبال بسیار خوب مخاطبانی روبرو شد.

نوری از جمله هنرمندانی است که صدایش یادآور لحظه های ناب و پر از محبتی است که هم با ترانه های ملی میهنی اش و هم با ترانه های عاشقانه اش جاودانه ترین خاطرات برای نسل بزرگی از مخاطبان موسیقی رقم زد.

این هنرمند که سال 1389 بعد از مدت مبارزه با بیماری دار فانی را وداع گفت از جمله خوانندگانی بود که به موسیقی به عنوان یک زبان جهانی در جهت انتقال مفاهیم انسانی نگاه می کرد و در اشعار و ترانه هایی که با این هدف و معیار انتخاب می کرد نهایت تلاش و تلاش را انجام می داد تا گوش شنیداری مخاطب مخاطب نوعی از موسیقی باشد که در عین جذابیت های بصری و امروزی دربرگیرنده اندیشه های برگرفته از فرهنگ ایرانی و انسانی باشد.

این چهره ماندگار موسیقی ایران در طول عمر گرانمایه خود توانست ضمن اجرای تعداد زیادی از آثاری که امروزه از آنها به عنوان کارهای خاطره انگیز و نوستالژیک یاد می کنیم، فضای جدید و نوگرایانه ای را در موسیقی پاپ ایران ایجاد کند که بسیاری از هنرمندان و کارشناسان مطرح موسیقی کشورمان از این آثار به عنوان الگوهایی ارزشمند و معتبر در موسیقی پاپ یاد می نمایند. آثاری که با استفاده از نبوغ آهنگسازان تحصیل نموده ای چون محمد سریر و انتخاب درست و هوشمندانه اشعار و ترانه هم به دل مخاطبان خاص جامعه ایران و هم به دل مخاطبان علاقه مند موسیقی پاپ کشورمان بنشیند.

بدون تردید محمد نوری با خواندن این اشعار جاودانه و الهام بخش در سال هایی که از فضای مجازی و دنیای گسترده شبکه ها و ابزار و ادوات موسیقی ایران آنچنان خبری نبود، بهارها و نوروزهای متفاوتی را برای مخاطبانش رقم می زد که در اوج آرامش و دمیدن روح حیات، هیجان آدمی را برای تغییر و ورود به طبیعت نو در جهت انسان بودن دوچندان می کرد.

نوری به زعم بسیاری از کارشناسان در موسیقی پاپ ایران شرایطی را ایجاد کرد که ادبیات جدی ایران با آثار شاعرانی چون نیما یوشیج، سهراب سپهری، حسین منزوی، شیون فومنی و تعدادی دیگر از شاعران معاصر در قالب بهاریه ها و موضوعات دیگر آنچنان به دل مخاطب رسوب کند که تا مدت ها نیز هیچ جایگزینی برایشان پیدا نخواهد شد.

زنده یاد محمد نوری اول دی ماه سال 1308 در تهران به دنیا آمد. او تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه، اساتید هنرستان عالی موسیقی، فراگرفت. وی شیوه آواز خود را متأثر از بافت و غنای زخمه ایِ اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی، و محمد سریر می دانست.

او با تکیه بر تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود، توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار استادانی که به آن اشاره شد فضای متفکرانه ای به گونه آوازیِ داد. آوازهای این استاد، طی پنج دهه، در میان سه نسل، شأن و اعتبار ویژه ای کسب نموده است. این هنرمند در حاشیه سال های پرتلاش، با اجرای بیش از سیصد قطعه آوازی، تقریر و ترجمه مقالات و سرودن اشعاری از ترانه های ماندگار، بیش از پیش خود را در دل مردم این مرزوبوم جا داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خاطره ای دیگر با صدای محمد نوری، اگر تو آمده بودی بهار می آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاطره ای دیگر با صدای محمد نوری، اگر تو آمده بودی بهار می آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید