خیاطیان: از ظرفیت های قانونی برای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی استفاده گردد، اربابی: تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است

به گزارش بروزترین مقالات، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سازمان میراث فرهنگی یکی از پیشروترین سازمان ها در حوزه ماده 27 است و باید از امکانات قانونی برای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی استفاده کنیم.

خیاطیان: از ظرفیت های قانونی برای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی استفاده گردد، اربابی: تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است

به گزارش بروزترین مقالات، جلسه هم اندیشی و گفتگو کارگروه ماده 27 قانون الحاق 2 به منظور آسیب شناسی و برطرف موانع و تسریع در واگذاری پروژه های عمرانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار گردید.

محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این نشست گفت: در شرایط فعلی کشور، یکی از حوزه هایی که می تواند یاری نماینده باشد، گردشگری است و باید زیرساخت ها و زمینه لازم برای توسعه این صنعت در کشور فراهم گردد.

او توضیح داد: سازمان میراث فرهنگی یکی از پیشروترین سازمان ها در حوزه ماده 27 است، باید از امکانات قانونی برای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی استفاده کنیم. ما در کشور داشته های تاریخی بسیار زیادی داریم که نگهداری از این آثار از عهده سازمان میراث فرهنگی و دولت خارج است.

خیاطیان ادامه داد: استفاده از بخش خصوصی در این حوزه به منظور احیا و بهره برداری از آثار تاریخی به منظور ایجاد اشتغال و ارزآوری و یاری به دولت برای کاهش هزینه های نگهداری از این تعداد آثار تاریخی است.

معاون توسعه مدیریت اضافه نمود: مسائل و مسائلی در این حوزه وجود دارد و باید با یاری بخش خصوصی و سرمایه گذاران به سمت کاهش مسائل و موانع برویم؛ بخشی که وظیفه حاکمیتی ما در حوزه حمایت از سرمایه گذاران است باید انجام گردد.

او اضافه نمود: اگر به دنبال ارتقای امنیت هستیم باید توسعه فرهنگی را مدنظر داشته باشیم، آنچه سرمایه گذاران احتیاج دارند باید مطرح و مورد پیگیری قرار گیرد.

خیاطیان اظهار کرد: سرمایه گذاران نباید مدت زمان احیا و ساخت را افزایش دهند چراکه ریسک سرمایه گذاری خود را بالا می برند، با توجه به شرایط فعلی کشور سرمایه گذاران باید روند کار و فعالیت خود را سرعت ببخشند.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی توضیح داد: آنچه ما دنبال می کنیم این است که منافع سرمایه گذاران مرتبط با سازمان میراث فرهنگی تأمین گردد، باید تدبیری اندیشیده گردد تا تعداد سرمایه گذاران در حوزه میراث فرهنگی افزایش پیدا کند و به همین منظور بسته های تشویقی در حال تدوین و تهیه است.

او گفت: ما امیدواریم بتوانیم عدد سرمایه گذاران حوزه های مرتبط با سازمان میراث فرهنگی را افزایش دهیم و سرمایه گذاران فعلی مشوق افراد علاقه مند به سرمایه گذاری در این بخش باشند.

خیاطیان ادامه داد: فرآیندهای موجود در ماده 27 باید اصلاح گردد و این اقدام در اولین فرصت انجام خواهد شد. امکان ایجاد کاربری های متنوع در حوزه بناها و خانه های تاریخی باید در کارگروهی متشکل از معاونت میراث فرهنگی و معاونت گردشگری آنالیز گردد.

او ادامه داد: اینکه سرمایه گذاران در شرایط فعلی اقتصادی در حوزه میراث فرهنگی فعالیت می نمایند، برای ما ارزشمند است و حمایت و پشتیبانی لازم را از این افراد خواهیم داشت. باید در واگذاری ها، ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها در استان ها و تسریع روند اداری اقدامات مؤثری انجام گردد تا سرمایه گذاران برای ورود به حوزه احیا و بهره برداری اماکن تاریخی، اشتیاق و علاقه داشته باشند.

مشوق ها و تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده

حسین اربابی معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این جلسه گفت: سرمایه گذار در هر شرایطی عزیز است، ما اعتقاد داریم کسی که سرمایه اش را در حوزه میراث فرهنگی هزینه می نماید باید حمایت گردد.

او اضافه نمود: در حوزه معاونت سرمایه گذاری مشوق ها و تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران حوزه میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است، بخشی از این تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی با سود 4 درصد پرداخت می گردد.

اربابی ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی می توانیم بسته های اقتصادی و یارانه ای را برای سرمایه گذاران تهیه کنیم، این معاونت آماده حمایت است تا ریسک کار سرمایه گذاران کمتر گردد.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با بیان این که این سازمان نگاه حمایتی به سرمایه گذاران حوزه میراث فرهنگی دارد، اضافه نمود: قراردادهای واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی برای احیا و بهره برداری اگر از پایه درست باشد می توانیم مسائل و موانع سرمایه گذاران را برطرف کنیم.

اربابی اضافه نمود: ما کوشش می کنیم با حمایت و در اختیار گذاشتن، سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی را افزایش دهیم.

تبصره هایی برای حمایت و پشتیبانی از سرمایه گذاران

علیرضا نقی زاده مدیرکل حقوقی وزارت دادگستری نیز در این جلسه گفت: افرادی که در حوزه میراث فرهنگی سرمایه گذاری می نمایند، دل بسته فرهنگ و تاریخ کشور خود هستند و ما باید کوشش کنیم روند کار این افراد تسهیل گردد.

او اضافه نمود: ماده 27 دستورالعملی دارد که نمی گردد از آن عدول کرد، اما تبصره هایی برای حمایت و پشتیبانی از سرمایه گذاران در این قانون در نظر گرفته شده است، سرمایه گذاران می توانند از تسهیلات درنظر گرفته شده استفاده نمایند یا از همکاری سرمایه گذاران خارجی بهره بگیرند.

صندوق احیا یک قدم جلوتر از کارگروه ماده 27

پرهام جانفشان سرپرست صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در این نشست گفت: در صندوق احیا ما یک قدم از کارگروه ماده 27 جلوتر هستیم و اقدامات خوبی برای احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی انجام داده ایم.

او توضیح داد: سرمایه گذاران باید بر این امر واقف باشند که سرمایه گذاری با پیمانکاری فرق می نماید؛ در سرمایه گذاری باید به دنبال بازاریابی و تبلیغات باشیم. سازمان میراث فرهنگی وظیفه حمایت و برطرف موانع سرمایه گذاران حوزه میراث فرهنگی را بر عهده دارد و با ارائه بسته های تشویقی این کار را انجام می دهد.

129 پروژه آماده واگذاری به بخش خصوصی

علیرضا نوری مدیرکل دفتر بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در این نشست گفت: سازمان میراث فرهنگی در حوزه واگذاری خانه های تاریخی برای احیا و بهره برداری از این بناها به طورجدی فعالیت داشته است.

او توضیح داد: در حوزه معاونت میراث فرهنگی پروژه های زیادی وجود داشت که باید هزینه های زیادی برای آن ها می شد، خوشبختانه فضای خوبی فراهم شد تا سازمان این امکان را برای واگذاری بناهای تاریخی احتیاجمند مرمت و احیا، پیدا کند.

نوری ادامه داد: صندوق احیا، اقدامات خوب و رضایت بخشی در این حوزه دارد و ما سال جاری 129 پروژه را برای واگذاری به بخش خصوصی در دست داریم.

در این جلسه تعدادی از سرمایه گذاران بخش خصوصی خانه های تاریخی موانع و مسائل خود را مطرح کردند.

منبع: میراث آریا

به "خیاطیان: از ظرفیت های قانونی برای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی استفاده گردد، اربابی: تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیاطیان: از ظرفیت های قانونی برای توسعه گردشگری و حفظ و احیای میراث فرهنگی استفاده گردد، اربابی: تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید