دهمین سخنگوی وزارت امور خارجه از رسانه ها خداحافظی کرد ، درود و بدرود بهرام قاسمی

به گزارش بروزترین مقالات، بهرام قاسمی دهمین سخنگوی وزارت امور خارجه امروز 23 فروردین ماه در سرانجام فعالیت خود در این سمت از رسانه ها خداحافظی کرد.

دهمین سخنگوی وزارت امور خارجه از رسانه ها خداحافظی کرد ، درود و بدرود بهرام قاسمی

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه 30 خرداد ماه 1395 در حکمی بهرام قاسمی را به عنوان دهمین سخنگوی وزارت خارجه و رئیس جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای این وزارتخانه و جایگزین حسین جابری انصاری منصوب کرد. قاسمی اخیرا به عنوان سفیر جدید ایران در پاریس منصوب شد و قرار است از این پس در این سمت به فعالیت بپردازد.

بهرام قاسمی پیش از این مسئولیت هایی چون سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایرلند، ایتالیا و اسپانیا، رئیس اداره دوم سیاسی، رئیس اداره اول مشترک المنافع، مدیرکل غرب اروپا وزارت امور خارجه و معاونت پژوهش های بین المللی مرکز تحقیقات استراتژیک را بر عهده داشته است.

قاسمی با انتشار متنی خطاب به رسانه ها نوشته است: نه زبان را سر بیان فراق یاران است و نه واژگان را تحمل توضیح داستان؛ گزیر و گریزی از رفتن به هنگام نیست و نباید باشد، شاید همیشه در تاریخ، به هنگام آمدن و به هنگام شدن و کوچ، از اقبال و بخت بلند باشد و از آموزه ها و عبرت های تاریخ. ناگزیر امروز دیگر باید رفت؛ با کوله باری سرشار از خاطرات شیرین، و گاهی و اندکی تلخ.

چشم های بی قرار و دلواپس مدام در چشم خانه به روزهای پسین و واپس می نگرند، شاید تمنایی برای درنگ ثانیه های بی رحم که پیوسته می گریزند به آینده ای مبهم، و مجالی نمی گذارند برای باز ایستادن، گفتن و شنیدن، و بازبینی و نقد و نقادی همه آنچه بود و آن چه شد و چرایی و چگونه شدن آن.

تجربه و فعالیت قریب به سه سال در کسوت سخنگویی سرزمین پیر رعنای هزار افسان و هزاردستان، نشانی گرانسنگ و پر افتخار بر سینه اینجانب بود. ثبت این برگ های زرین همیاری و همراهی و همکاری، ممکن نبود مگر با همت دلدادگان این مرز و بوم در همه حوزه ها، و بزرگانی که شوربختانه به هر دلیل، یا نبود مجالی در خور، نامی از آنان نتوانم برد.

در فصل وصل، همه اهتمام و تلاش ما در سخنگویی و حوزه دیپلماسی عمومی، تلاشی بود برای ایجاد و تقویت جان مایه انس و الفتی که میان ما و جان شیفته اهالی پر مهر و پر جنب و جوش رسانه و دیپلماسی عمومی پدید آمد. این همکاری و ارتباط میسر نمی شد مگر در پرتو الطاف الهی و همراهی وزیر محترم، که همیشه مشوق و حامی تعامل جدی با اصحاب رسانه بود. و باز سپاس و قدردانی بسیار که به همت صبر و متانت فراوان، تمامی کاستی ها و نتوانستن ها و کمبودها را سخاوتمندانه تحمل کردند. می توان گفت و ادعا کرد که تمامی هم و غم و سعی ما در این سال ها، تقویت گفتمان سازنده با همه رسانه ها، فراتر از سلایق و نگرش های گاها متفاوت، و برقراری تعامل حتی با شیوه هایی بیرون از دایره و چارچوب های متداول و مرسوم اداری، و بی توجه به روز و ساعت و زمان و زمانه بود. ما با اعتقادی استوار به نقش رسانه و افکار عمومی، که از خوش روزگارِ ما بسیار تیزبین و فهیم است، در این وادی تقلایی و تلاشی را شروع کردیم که بی شک آن را نهایتی و انتهایی نیست.

کیست که نداند صدای رسای رسانه ها، صدای یک جامعه سالم، پویا، کنشگر و مطلع است. تشریک مساعی دولت، رسانه و شهروندان، نه تنها به افزایش دانایی و مطلعی رسانه ای جامعه یاری می نماید، بلکه آن را به سمت توسعه و کامیابی های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مالی سوق می دهد. رسانه ها آینه تحولات اجتماعی هستند که با همگرایی ملی، انسجام درونی و اجماع نخبگان سیاسی به مظهر قدرت، اتحاد و انسجام تبدیل خواهند شد. سخنگو، یا در عبارت و عنوان کامل تر آن سخنگو و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امورخارجه، از همکاری و مساعدت خوب و ارزنده اکثریت قریب به اتفاق اهالی پر مهر، فرهیخته، و پرنشاط رسانه، به ویژه بروزترین مقالات حوزه سیاست خارجی و مدیران ارجمند جراید، خبرگزاری ها، پایگاه های خبری، کارشناسان شبکه های خبری رسانه ملی و همچنین تمامی نهاد های فرهنگی، انجمن های مردم نهاد، اساتید، مقامات دانشگاهی، ورزشی، گردشگری و میراث فرهنگی، سینما و هنر و... بهره برد. برای تمامی این الطاف و سخاوتمندی بی کران آنها سپاسگزاری و قدردانی خود را ابراز می کنم و بار دیگر برای تمامی کاستی های تحمیلی پوزش می خواهم.

در سال نو برای همه اهالی رسانه و فعالان حوزه دیپلماسی عمومی، حالی خوش تر و توفیق فراوان از درگاه ایزد منان آرزومندم.

درود و بدرود

منبع: همشهری آنلاین

به "دهمین سخنگوی وزارت امور خارجه از رسانه ها خداحافظی کرد ، درود و بدرود بهرام قاسمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهمین سخنگوی وزارت امور خارجه از رسانه ها خداحافظی کرد ، درود و بدرود بهرام قاسمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید