رئیس جمهوری گواتمالا هیات ضد فساد سازمان ملل را تعطیل کرد

رئیس جمهوری گوآتمالا بیان کرد با توجه به اینکه هیات مبارزه با فساد سازمان ملل در امور داخلی کشورش مداخله می نماید، این هیات را تعطیل نموده است.

رئیس جمهوری گواتمالا هیات ضد فساد سازمان ملل را تعطیل کرد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدام در توقف فعالیت این هیات موسوم به کمیسیون بین المللی مقابله با فساد در گوآتمالا کمی پس از آن اجرا شده که درخواستی مشترک با دفتر دادستانی این کشور برای لغو مصونیت جیمی مورالس، رئیس جمهوری گوآتمالا ارسال گردیده تا تحقیقات درباره کمک های مالی کمپین وی صورت گیرد.

هم این کمیسیون و هم دادستان ها شواهدی را ارائه نموده اند که نشان می دهد حزب مورالس یک میلیون دلار کمک مالی به مقام های انتخاباتی را در جریان موفقیتش در کمپین انتخاباتی 2015 گزارش ننموده است؛ این مساله را می توان جزئی از تخلف در زمینه کمک های مالی به کمپین های انتخاباتی دانست.

مورالس در جریان مراسمی در پایتخت گوآتمالا گفت: ما رسما به دبیرکل سازمان ملل اعلام کردیم که مدت فعالیت این هیات مقابله با فساد در کشور تمدید نمی گردد و این هیات باید هرچه سریعتر باید کشور را ترک و وظایفش را محول کند.

ماتیاس پونس، سخنگوی این کمیسیون گفت که این هیات حمایت هایی را از جامعه بین الملل و بخش های اجتماعی گوآتمالا دریافت نموده است.

این هیات که در سال 2006 تاسیس گردیده یک نهاد مستقل با قدرت های اجرایی و بازرسی است و در امر مقابله با فساد در سایر کشورهای آمریکای لاتین بسیار موفق بوده است.

کنگره گوآتمالا اخیرا کمیسیونی متشکل از پنج قانونگذار را برای آنالیز درخواست لغو مصونیت سیاسی مورالس تشکیل داد تا وی را بتوان در دادگاه به اتهام کمک مالی غیرقانونی به کمپین انتخاباتی اش محاکمه کرد.

در دو مورد قبلی، کنگره گوآتمالا درخواست دفتر دادستانی و این هیات سازمان ملل را برای لغو این مصونیت برای مورالس رد نموده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رئیس جمهوری گواتمالا هیات ضد فساد سازمان ملل را تعطیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهوری گواتمالا هیات ضد فساد سازمان ملل را تعطیل کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید