سخنگوی وزارت خارجه: تحول تازه ای در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر صورت نگرفته است

به گزارش بروزترین مقالات، سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به مباحث اخیر درباره رژیم حقوقی خزر گفت: هیچ اتفاق تازه ای رخ نداده و هر پنج کشور کوشش نموده اند به راه چاره برسند که مستلزم کار فنی و حقوقی بسیار دقیق است و حرف هایی که در این زمینه مطرح می گردد، فاقد مبنا و ناموجه است.

سخنگوی وزارت خارجه: تحول تازه ای در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر صورت نگرفته است

به گزارش حوزه سیاست خارجی بروزترین مقالات، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه بحث ها و برآورد ها درباره مشخص رژیم حقوقی دریای خزر را نادرست توصیف کرد و گفت: تحول تازه ای در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر صورت نگرفته و بحث ها از سطح همکاری کشورها و مذاکرات فراتر نرفته است.

سید عباس موسوی درباره ابراز نگرانی بعضی از مشخص حدود رژیم حقوقی خزر گفت: حضور دکتر ظریف در صحن مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به سوال سال گذشته نمایندگان محترم مجلس بوده است. هیچ بحث حقوقی در این زمینه نهایی نشده است. مذاکرات تا این زمان محدود به کلیات همکاری کشورهای ساحلی خزر بوده و هیچ مبحثی درباره رژیم حقوقی و تقسیم حدود بستر و زیربستر توافق و نهایی نشده است.

وی گفت که دریای خزر پیچیدگی ها و ویژگی های خاص خود را دارد که پنج کشور آن را احاطه نموده اند. به همین دلیل تاکنون بحث رژیم حقوقی آن نهایی نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هر پنج کشور کوشش نموده اند به راه چاره برسند که مستلزم کار فنی و حقوقی بسیار دقیق و طاقت فرساست که در حال پیگیری است و حرف هایی که در این زمینه مطرح می گردد، فاقد مبنای موجهی است.

موسوی تاکید نمود: ابتدا باید مذاکرات درباره روش های ترسیم خط مبدا مستقیم نهایی گردد، سپس، بر مبنای آن، رژیم حقوقی تحدید حدود در قالب یک موافقتنامه پنج جانبه تدوین گردد. پس از آن لایحه مربوط به آن برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد که هنوز هیچکدام از این مراحل طی نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "سخنگوی وزارت خارجه: تحول تازه ای در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر صورت نگرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه: تحول تازه ای در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر صورت نگرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید