ضرب الاجل ایران درباره اجرای برجام، شامل روسیه نمی گردد

به گزارش بروزترین مقالات، به گفته مقامات بلندپایه ایرانی و روسی، ضرب الاجل مشخص شده تهران درباره لزوم اجرای برجام، تنها خطاب به کشورهای اروپایی است که با وجود ادعای حمایت از توافق هسته ای، اقدام جدی در دفاع از آن در برابر اقدامات تحریک آمیز آمریکا نکرده اند.

ضرب الاجل ایران درباره اجرای برجام، شامل روسیه نمی گردد

به گزارش گروه بین الملل بروزترین مقالات، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو، امروز در تحلیلی نوشته است: ضرب الاجل معین شده از سوی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره اینکه کشورهای تضمین نماینده در توافق هسته ای، باید تعهدات خویش در قبال جمهوری اسلامی را اجرا نمایند، شامل روسیه نمی گردد. این مسئله را یک مقام بلندپایه در محافل دیپلماتیک ایران به این روزنامه گفته است. وی همچنین یادآور شده که متن نامه ایران خطاب به همه شرکت نمایندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یکسان انتخاب شده، ولی موضع گیری تهران درباره روسیه و کشورهای اروپایی متفاوت است.

در شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز این مسئله را تایید نموده و یادآور شده اند که مسکو به طور کامل تعهدات خویش در قبال توافقنامه هسته ای را اجرا نموده و معتقد است درخواست ایران از کشورهای اروپایی درباره پایبندی به تعهداتشان در قبال برجام، منطقی است.

رئیس جمهوری ایران چهارشنبه گذشته توقف اجرای بعضی تعهدات این کشور در چارچوب توافقنامه هسته ای را اعلام و در پیغام هایی برای سفرای پنج کشور ضامن در توافقنامه هسته ای، یعنی کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، از این کشورها خواست تا تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران را اجرا نمایند. در این پیغام به کشورهای اروپایی 60 روز برای مذاکره در این باره مهلت داده شده است. البته آنطور که یک دیپلمات بلندپایه ایرانی (که نامش فاش نشده) به این روزنامه گفته، درخواست رهبران ایران در واقع تنها خطاب به شرکت نمایندگان اروپایی در برجام است و هدف از آن وادار کردن آنها به تسریع در راه اندازی مکانیسم اقتصادی اینستکس برای تسهیل در روابط تجاری با ایران است، بدون آنکه در این بین، نیم نگاهی هم به واشنگتن داشته باشند.

این مقام ایرانی تاکید نموده است: این نامه برای هر پنج کشور شرکت نماینده در توافق هسته ای با ایران ارسال شده، ولی این به معنای آن نیست که مواضع ما در قبال روسیه مشابه مواضع ما در قبال فرانسه، انگلیس یا آلمان است. موضع گیری ما درباره روسیه کاملاً با مواضع مان درباره کشورهای اروپایی متفاوت است. وی در پاسخ به این سئوال که آیا این ضرب الاجل رهبران ایران شامل روسیه هم می گردد، پاسخ منفی داد.

آلکسی پوشکوف رئیس کمیته سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) نیز در گفت وگو با ایزوستیا این اطلاعات را تایید نموده و یادآور شده است: درخواست طرف ایرانی درباره لزوم پایبندی سایر طرفین برجام به تعهداتشان به روسیه مربوط نمی گردد، برای اینکه روسیه از ابتدای امر، از فعالترین طرف های توافق هسته ای بوده و به شدت خروج یکجانبه آمریکا از این توافقنامه بین المللی را محکوم نموده است.

این سناتور اضافه نمود: مسئله اینجاست که روسیه به تنهایی نمی تواند تضمین نماینده اجرای برجام باشد. در رابطه با کشورهای اروپایی باید بگویم که آنها هم از توافق هسته ای حمایت می نمایند، ولی مخالفتی با تصمیم آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران نمی نمایند. این به منزله آن است که آنها در حرف هوادار برجام بوده، ولی در عمل مخالفتی با اقدامات یکجانبه آمریکا ندارند، درحالی که آن ها با روش های دیپلماتیک می توانند بر مواضع دولت آمریکا تاثیر بگذارند.

روسیه هرگز از مواضع آمریکا در برخورد با ایران حمایت نخواهد کرد

به عقیده این سیاستمدار، اصلی ترین دلیل ضرب الاجل معین شده از سوی رهبران ایران، تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران است که در اول ماه اجرا شده است. وی اضافه نمود: وزیر دفاع فرانسه بلافاصله پس از اعلام مواضع تهران از سوی حسن روحانی هشدار داد که پاریس ممکن است تحریم هایی را علیه ایران اعمال کند. ولی من مطمئن هستم که مسکو هرگز چنین کاری را نخواهد کرد.

این سناتور تاکید نمود: حتی اگر تهران از توافق هسته ای خارج گردد، بازهم روسیه تحریمی علیه تهران اعمال نخواهد کرد، برای اینکه اگر ما چنین اقدامی کنیم عملاً در این رویارویی، طرف آمریکا ایستاده ایم. روسیه در صورت ست زدن به چنین اقدامی به روابط خود با تهران که سالهای اخیر در حال توسعه است لطمه غیرقابل جبرانی خواهد زد. واقعیت این است که ایران به تعهدات خویش در چارچوب برجام پایبند بوده و این آمریکاست که به اقدامات تحریک آمیز روی آورده است.

پوشکوف یادآور شد که چین هم یکی دیگر از شرکت نمایندگان در توافق هسته ای است که از مواضع روسیه در این باره حمایت نموده و دو طرف کوشش مشترکی را انجام می دهند تا دولت دونالد ترامپ را متقاعد نمایند که از تشدید وخامت اوضاع در روابط با ایران دست بردارد. البته اگر بین شرکت نمایندگان در توافق هسته ای شکاف به وجود آید، این توافقنامه را نمی توان نجات داد، چرا که کشورهای اروپایی طرف آمریکا را خواهند گرفت.

در وزارت امور خارجه چین هم به این روزنامه گفته شده که پکن از اجرای تعهدات همه طرفین در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت می نماید و به تماس خود با تمامی کشورهای علاقه مند ادامه داده و کوشش می نماید تا این توافقنامه هسته ای حفظ گردد.

ایران به خاطر عدم جدیت اروپایی ها در دفاع از برجام، دست به اقدام زده است

نینا مامیدووا کارشناس مسائل ایران در موسسه شرق شناسی آموزشگاه علوم روسیه معتقد است که درخواست ایران تنها به خاطر تحریم های اخیر از جانب آمریکا نیست، بلکه به دلیل منفعل بودن کشورهای اروپایی است.

این کارشناس شرح داده است: باید توجه داشت که ضرب الاجل ایران پاسخی به عدم فعال بودن کشورهای اروپایی در دفاع از برجام و عدم اجرای مکانیزم اقتصادی اینستکس در نظر گرفته شده برای تسهیل در روابط تجاری طرفین است. به عقیده من، ایران بعید است بطور کامل از توافق هسته ای خارج گردد. از لحاظ فنی هم توقف دو بند از توافقات هسته ای از سوی ایران که رئیس جمهوری روحانی به آن اشاره نموده، یعنی بندهای مربوط به ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین، از لحاظ اقتصادی بر ای ایران اهمیت دارد چرا که بدست دادن این هزینه اضافه که در حال حاضر برای جمهوری اسلامی چندان زیاد نیست، به دلیل کاهش صادرات نفت کشور کاملا مفید خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "ضرب الاجل ایران درباره اجرای برجام، شامل روسیه نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرب الاجل ایران درباره اجرای برجام، شامل روسیه نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید