عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه می یابد

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نفت، مرحله دوم عرضه نفت خام در بورس انرژی با موفقیت انجام و تمام 700 هزار بشکه نفت خام عرضه شده، با قیمت 64 دلار و 97 سنت معامله شد. پیش از این نیز در مرحله نخست عرضه (ششم آبان ماه)، از مجموع یک میلیون بشکه نفت عرضه شده، 280 هزار بشکه نفت با قیمت 74 دلار و 85 سنت معامله شده بود.

عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه می یابد

سعید خوشرو در این باره می گوید: فروش هشت محموله 35 هزار بشکه ای در عرضه نخست و فروش 20 محموله 35 هزار بشکه ای در مرحله دوم، در مجموع عرضه آزمایشی موفقی را در بورس انرژی رقم زد. در جریان این عرضه آزمایشی، بازخوردهایی را دریافت نموده ایم و همچنان منتظر پیشنهادها و نظرهای سازنده بخش خصوصی هستیم تا با لحاظ کردن آنها، نقاط قوت کار را افزایش دهیم و فضا را برای عرضه ای موفق تر و مطمئن تر فراهم کنیم.

700 هزار بشکه نفت خام عرضه شده در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران، دیروز در قالب سه سفارش خرید شامل 2 سفارش خرید 245 هزار بشکه ای و یک سفارش خرید 210 هزار بشکه ای، در مجموع با ارزشی نزدیک به 6 هزار و 500 میلیارد ریال معامله شد. در این مرحله از عرضه، مهلت تسویه بخش ارزی مبلغ صورت حساب نهایی (نسبت به اطلاعیه عرضه پیشین) از 50 روز به 60 روز پس از تاریخ بارگیری محموله افزایش یافت.

خوشرو با اشاره به تصمیم گیری درباره افزایش مهلت تسویه ارزی به 60 روز و همین طور انعطاف قیمتی در عرضه، یادآور می گردد: همانطور که پیش از این هم گفته بودم، شرکت ملی نفت ایران شرایط مساعدی را برای خرید نفت خام به وسیله بورس انرژی برای بخش خصوصی فراهم نموده است و معتقدیم هیچ خریداری نمی تواند به طور مستقیم راحت تر از فرآیندی که در بورس انرژی شکل گرفته، نفت خریداری کند.

بر اساس این گزارش، در مرحله نخست عرضه نفت خام در بورس انرژی، نفت با قیمت پایه 79 دلار و 15 سنت عرضه و با قیمت 74 دلار و 85 سنت برای هر بشکه معامله شد. در مرحله دوم نیز نفت با قیمت پایه 71 دلار و 59 سنت روی تابلوی معاملات رفت و سرانجام با قیمت 64 دلار و 97 سنت معامله شد که خوشرو این تغییر قیمت را ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت عنوان می نماید: قیمت کنونی نفت نسبت به زمانی که اطلاعیه نخست عرضه نفت خام در بورس انرژی منتشر شد، تقریبا حدود 15 دلار کاهش یافته و این کاهش قیمت به طور طبیعی در قیمت فروش نفت در بورس انرژی هم اثرگذار است، همان گونه که قیمت نهایی نیز با توجه به قیمت روز نفت در زمان تحویل تعدیل خواهد شد.

وی ادامه می دهد: بدون تعارف بگویم، در مرحله نخست عرضه، بخش خصوصی کار را جدی نگرفته بود، اما پس از مشاهده فرآیند عرضه در مرحله نخست و انعطاف های نفت در فروش، باور کرد نفت به معنای واقعی فروشنده است.

خوشرو در عین حال به نکته مهمی اشاره می نماید: فرآیند عرضه نفت خام در بورس، دو بخش دارد که یک بخش آن به عرضه نماینده، یعنی شرکت ملی نفت ایران مربوط می گردد و بخش دوم کار، به آمادگی کافی خریداران بستگی دارد که بخش عمده آن به موفقیت خریداران در یافتن مقصد نهایی و ارائه ضمانتامه های معتبر بانکی منوط است. بنابراین بخش خصوصی در ادامه این روند، باید توان خود را در شناسایی بازارهای نهایی و شناخت جزئیات عملیاتی تقویت و نسبت به اخذ ضمانتنامه بانکی نیز اقدام کند که بدیهی است رقم این ضمانتنامه در صورت تجمیع محموله ها، قابل توجه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، همانطور که در اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی آمده است: فروش نفت در بورس انرژی به صورت 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (براساس نرخ تسعیر سنا) به صورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می گیرد. همچنین متقاضیان خرید برای شرکت در معامله، باید 10 درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به میزان پیش پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه واریز نمایند که در صورت انجام معامله بخشی از 20 درصد ریالی محسوب خواهد شد.

با دو مرحله عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران و معامله 980 هزار بشکه نفت خام، شرکت ملی نفت ایران آمادگی، تمایل و عزم خود را برای عرضه نفت در بورس ثابت کرد و با سرانجام عرضه آزمایشی، در پی آن است که با دریافت بازخوردها، استفاده از نظرات بخش خصوصی و دریافت مجوزهای لازم، شرایط را برای عرضه مجدد نفت در بورس فراهم کند؛ رویکردی که اگر با افزایش سطح توانمندی و مشارکت بخش خصوصی نیز همراه گردد، می تواند عرضه پایدار نفت خام در بورس انرژی را به دنبال داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه می یابد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید