فریدون صدیقی: خبرنگاران در دوره خود یک اتفاق بود

به گزارش بروزترین مقالات، فریدون صدیقی در آستانه بیستمین سال فعالیت خبرگزاری دانشجویان ایران (خبرنگاران) اظهار کرد: خبرنگاران در زمانی که اعلام موجودیت کرد و پا به عرصه رسانه های دیداری و شنیداری گذاشت، یک اتفاق بود.

فریدون صدیقی: خبرنگاران در دوره خود یک اتفاق بود

این روزنامه نگار باسابقه و مدرس روزنامه نگاری در گفت وگویی با بروزترین مقالات درباره فعالیت خبرگزاری دانشجویان ایران در طول 20 سال گذشته اظهار کرد: بروزترین مقالات زمانی که اعلام موجودیت کرد، یک اتفاق فرخنده برای جامعه رسانه ای ایران بود که در آن می شد به خبرها، گزارش ها و صورت بندی های تازه ای از گونه های مختلف رسانه ای رسید که تا قبل از آن، کمتر توجه می شد. نقطه کانون بروزترین مقالات در آن موقع مباحث و مسائل مربوط به دانشجویان بود اما از آنجا که بانیان این خبرگزاری نگاه نسبتا جامع تری در قبال اطلاع رسانی داشتند و این نگاه متاثر از احتیاجها، توقعات و انتظارات دانشجویانی، باعث شد که زاویه تازه ای در روینمودهای خبری، گزارشی، مصاحبه ها، یادداشت ها و تصاویر ببینیم که اتفاق خوبی بود.

صدیقی در ادامه از حضور دکتر فاتح در سال های اولیه تاسیس بروزترین مقالات، به عنوان دوره پررونق و تاثیرگذار بروزترین مقالات یاد کرد و گفت: زمانی که ایشان حضور داشتند، بروزترین مقالات به دلیل جامعیتی که داشت، مرجع کسب خبر بود و برای تنوع بخشی به حوزه رسانه های مجازی، تولد بروزترین مقالات یک اتفاق تازه بود.

او در عین حال یادآور شد: به زعم من بروزترین مقالات کم و بیش به موضوعیت و موجودیت آغازین خود وفادار مانده است. گرچه کمی از آن فاصله گرفته است، اما به هر حال می شود جای پای وفاداری را دید.

صدیقی در عین حال درباره رویکرد رسانه های امروز، اظهار کرد: همه رسانه ها درگیر یکسری ملاحظات و سوء تفاهم ها هستند. فضای رفتاری، موضوعی و محتوایی رسانه ها فضای بسته و محدود است. رسانه های ما در قبال رویدادها واکنشی عمل می نمایند. در حالی که باید کنش مند باشند. بروزترین مقالات هم به نوعی متاثر از این فضاست اما همچنان رسانه ای دیدنی است، گرچه رقبای جدی هم پا به میدان گذاشته اند.

صدیقی با اشاره به بروز و ظهور شبکه های اجتماعی و شهروندخبرنگاری گفت: رسانه های ما احتیاج به دقت و تحمل بیشتری دارند برای اینکه دیدنی و خواندنی باشند. خبرگزاری ها در حال حاضر باید به سمت تحلیل بروند. نمی گویم خبر کار ننمایند اما بخش قابل توجهی از رسانه ها اینکه چگونه از سوی مراجع بالاسری قضاوت می شوند، حتی در اطلاع رسانی هم تاخیر دارند. جدای از تحلیلی بودن، مهم است که یک رسانه، مورد اعتماد مخاطب باشد. در حال حاضر معدودی از سایت های خبری هستند که به عنوان مرجع عمل می نمایند. یکی از مشکلاتی که خبرگزاری های ما دارند، این سایت ها ندارند چرا که بیشتر تحلیلی به پدیده ها نگاه می نمایند و هر خبری را پوشش نمی دهند در نتیجه نگاه منصفانه تری دارند و در نظر مخاطب صندلی خوبی دارند.

صدیقی با بیان اینکه رسانه های ما از نظر خبری باید واکنش کنش مند داشته باشند، اظهار کرد: خبرگزاری مثل بروزترین مقالات باید پاسخگوی مخاطبش باشد و هدفش را بشناسد. رسانه های ما از آنجایی که دغدغه مورد مواخذه قرار دریافت و شائبه آنچه را که می گویند را دارند، با ترس و لرز کار می نمایند. اما خبرگزاری بروزترین مقالات آن ظرفیت را دارد که با توجه به پیشینه 20 ساله ای که دارد مورد اعتماد و وثوق رسانه ها باشد و می تواند در فضای بازتری کار کند تا مخاطبان بیشتری را با خود همراه کند و پوشش جامع تری داشته باشد.

این پیشکسوت روزنامه نگاری در بخش سرانجام گفت وگوی خود یادآور شد: یادمان باشد بحران رسانه ها، بحران مخاطب برای رسانه ها به قشر جوان و مخاطبان جوان برمی شود که فاصله سنی آن ها از 15 تا 37 سال است. ما این قشر از جوانان را رها نموده ایم که حدود 38 میلیون جمعیت را شامل می شوند و به فکر قشر میانسال هستیم که قشر کمی هستند و افرادی هستند که راه و رسم زیست و زندگی شان معلوم است. در حالی که بحران، مخاطب جوان است که فکری به حال آن ها نشده است. باید آن ها را دید. 4.5 میلیون دانشجو عددی بزرگی است. آیا مخاطبان بروزترین مقالات 4.5 میلیون دانشجو هستند یا 38 میلیون نفر؟ کمی زاویه دید و چشم انداز را باید نسبت به جوانان تغییر داد و باید پاسخگوی مطالبات خبری و تحلیلی آن ها بود. اگر مخاطبان هدف درست تشخیص داده شوند، احتیاجهای خبری با محتوای و موضوع خبری تطابق پیدا می نماید و قطعا بروزترین مقالات می تواند به یک صندلی سزاوارتر دست پیدا کند. امیدوارم خبرگزاری بروزترین مقالات موفقیت های پیشین را دامن بزند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فریدون صدیقی: خبرنگاران در دوره خود یک اتفاق بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریدون صدیقی: خبرنگاران در دوره خود یک اتفاق بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید