فسیل عنکبوت 113 ساله کشف شد

به گزارش بروزترین مقالات، در کره جنوبی فسیلی 113 میلیون ساله از عنکبوتی با چشمان درخشان کشف شده است.

فسیل عنکبوت 113 ساله کشف شد

به گزارش ، معمولا شناسایی عنکبوت هایی با بدن نرم، قدیمی و منزوی سخت است و، چون استخوان و اسکلت خارجی خاصی هم ندارند، به سختی فسیل می شوند. بنابراین، هرباری که فسیلی از عنکبوت ها را پیدا می نمایند، شگفت زده می شوند. آن ها به تازگی 10 گونه عنکبوت جدید فسیل شده را در منطقه Jinju Formation کشف کردند. این منطقه زمین شناسی در کره جنوبی متعلق به دوره مزازوئیک و حدود 252 تا 66 میلیون سال پیش است. اما در میان این تعداد گونه عنکبوت کشف شده، دو عنکبوت توجه دانشمندان را به خود جلب کرد. با وجود اینکه 110 میلیون سال از مرگ آن ها می گذشت، چشم این دو عنکبوت هنوز می درخشید.

این عنکبوت ها در جلبک های دریایی صخره های تاریک باقی مانده بودند و برق چشم هایشان بود که دانشمندان را جذب خود کرد. آن ها دریافتند این درخشش به ساختار انعکاسی خاصی در چشم برمی گردد که نور وارد شده و به سلول های شبکیه برمی گردد.

این ساختار به دید شب در این جانوران یاری می نماید. چشم انسان این لایه را ندارد، اما بسیاری از حیوانات مجهز به آن هستند، به عنوان مثال، عامل درخشش چشم گربه ها وجود همین لایه است. این اولین باری است که محققان فسیل عنکبوتی پیدا می نمایند که این لایه چشمی در آن از بین نرفته و باقی مانده است. بیشتر فسیل های عنکبوتی را که دانشمندان تاکنون پیدا نموده اند، داخل کهربا بوده، چراکه باعث می گردد بافت نرم بدن این بی مهرگان بهتر حفظ گردد. اما بسیاری از عنکبوت هایی که در کهربا پیدا شده اند، این لایه چشمی در آن ها از بین رفته است. بدن این گونه جانوری پوسته سختی ندارد و همین باعث نابودی زودهنگام آن ها می گردد و در شرایط خاصی حتی در آب حل می شوند.

منبع: رونامه فرهیختگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "فسیل عنکبوت 113 ساله کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسیل عنکبوت 113 ساله کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید