فسیل هم خانواده تیرانوسوروس غول پیکر کشف شد

به گزارش بروزترین مقالات به نقل از فیز، 21 سال قبل نوجوانی یک فسیل کشف کرد که به نظر می رسد نسخه کوچکی از خانواده تیرانوسوروس رکس باشد.

فسیل هم خانواده تیرانوسوروس غول پیکر کشف شد

این فسیل که بسیار کوچک تر از نمونه هایی است که در بسیاری از فیلم ها و کتاب ها به تصویر کشیده شده، 92 میلیون سال قبل در زمین می زیسته است.

به هر حال این فسیل به تازگی Suskityrannus hazelae نام گرفته و ارتفاع آن حدود 0.9 و طول دایناسور 2.7 متر است. جالب آنکه کل بدن این حیوان فقط کمی بلندتر از جمجمه تیرانوسوروس رکس است!

استرلینگ نسبیت یکی از استادیاران کالج ویرجینیا تک در سن 16 سالگی و هنگامی که دانش آموز بود، در یک سفر اکتشافی به نیومکزیکو این فسیل را در سال 1998 میلادی کشف کرد.

در کل وزن این حیوان بین 45 تا 90 پوند بوده است. حال آنکه وزن یک تیرانوسوروس رکس بالغ حدود 9 تن بوده است.

از سوی دیگر Suskityrannus hazelae همانند تیرانوسوروس رکس گوشتخوار بوده است. البته احتمالاً حیوانات کوچک را شکار می کرده است. اما طعمه های این دایناسور هنوز تعیین نیست.

به هرحال تحقیقات نشان داده Suskityrannus hazelae هنگام مرگ 3 ساله بوده است.

این فسیل 92 میلیون ساله به عصر کرتاسه تعلق دارد. در این دوران دایناسورهایی بسیار بزرگ روی زمین می زیسته اند. نسبیت در این باره می گوید: Suskityrannus hazelae چشم اندازی از تکامل تیرانوسوروس را فراهم می کند.

نسبیت درباره این کشف جدید می گوید: جمجمه و پاهایSuskityrannus hazelae نسبت به بقیه اعضای بزرگ تر خانواده، کوچک تر و باریک تر است.

یافته های این تحقیق در نشریه آنلاین Nature Ecology & Evolution منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فسیل هم خانواده تیرانوسوروس غول پیکر کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسیل هم خانواده تیرانوسوروس غول پیکر کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید