مرکز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمای ایران ایجاد می گردد

به گزارش بروزترین مقالات، تفاهم نامه راه اندازی نخستین مرکز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمایی ایران میان ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و بنیاد سینمایی فارابی منعقد شد.

مرکز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمای ایران ایجاد می گردد

توسط معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

به گزارش بروزترین مقالات، علیرضا تابش رییس بنیاد سینمایی فارابی امروز در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار کرد: طرح جامع سینمای ایران 2 ساله شد. این طرح به عنوان یک سند چشم انداز 10 ساله صنعت سینما را ترسیم می نماید و دارای 10 راهبرد اساسی است. یکی از این راهبردهای مهم در این سند نهضت فراوری محتوا و توجه ویژه به بازارهای داخلی و بین المللی است.

تابش ادامه داد: امضای این تفاهم نامه میان بنیاد فارابی و ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معانت علمی راستا تحقق دستیابی به این راهبرد اساسی را تسهیل می نماید. زیرا صنعت سینما در حال حاضر احتیاج به نسلی خلاق و تزریق ایده های نوآورانه دارد تا شاهد رونق زیست بوم جدید در عرصه صنایع خلاق باشیم. پس ایجاد مرکز نوآوری و شتاب دهی می تواند این حرکت را شتاب دار کند.

وی فعالیت های بنیاد فارابی در صنعت سینما را تسهیل گرانه خواند و گفت: امضای این تفاهم نامه در آخرین روزهای سال 97 را به فال نیک می گیرم. این هم افزایی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با توجه به تجربه این نهاد در حوزه فعالیت های نوآورانه برای صنعت سینما اقدام خوشایندی است.

صنعت سینما احتیاجمند نگاه ویژه و نوآورانه تری است

پرویز کرمی، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی نیز انعقاد این تفاهم نامه را گگرددن درهای ورود نوآوری و فناوری به هنر- صنعت سینما دانست و اعلام کرد: این تفاهم نامه همکاری که میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضاء رسید، نفوذ علم و فناوری های مختلف و متنوع به حوزه فرهنگ و هنر را پایه ریزی می نماید؛ اما هنر-صنعت سینما احتیاجمند نگاه ویژه تری در بهره گیری از فناوری و نوآوری های امروز است. در این راستا نشست هایی با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونین و سینماگران برگزار گردید که نتیجه آن کوشش در ایجاد این مرکز نوآوری و شکوفایی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر و به ویژه هنر سینما است.

افزایش گردش اقتصادی سینما به 5 هزار میلیارد تومان

دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: گردش 260 میلیارد تومانی صنعت سینما نشان از اهمیت این حوزه دارد؛ اما ظرفیت در این صنعت بسیار بیشتر از وضعیت فعلی است. باید کوشش کنیم تا با ایجاد بازارهای جدید مانند وب سری ها، سینمای دیجیتال، انیمیشن و فراوری محتواهای جدید، این بازار را به رقم 4 تا 5 هزار میلیاردی آن نزدیک کنیم. هنر-صنعت سینما در کشور بیشتر به فراوری و نمایش پرداخته، اما بنیاد فارابی با نگاه استارتاپی خود موضوعات دیگری را رصد نموده است که با این تفاهم نامه و ایجاد مرکز نوآوری حرکت در این راستا شروع می گردد.

کرمی، فراوری محتوای خلاق را بنیان اصلی هنر-صنعت سینما دانست و گفت: بهره مندی از مدل های کسب و کار جدید بازار بزرگ تری را برای محتوای فراوری شده در صنعت سینما ایجاد می نمایند.

وی همچنین با بیان خاطره ای از شکل گیری استارتاپ پیروز دیرین دیرین که آن هم برای نخستین بار با مشارکت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد، گفت: با ایجاد نخستین مرکز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران به موضوعاتی همچون سریال های اینترنتی، سریال های شبکه خانگی و انیمیشن و بهره گیری و به وجود آوردن استارتاپ های حوزه هنر-صنعت سینما پرداخته می گردد. همچنین بر اساس این تفاهم نامه با همکاری بنیاد فارابی پتانسیل های حوزه علم و فناوری و دستاوردهای آن به موضوعات فیلمنامه ورود می نماید و روایت گری فتوحات جهاد علم و فناوری بیشتر نمایش داده می گردد.

رسوخ نوآوری در سینما پیگیری می گردد

همچنین اسماعیل قادری فر، رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز عنوان نمود: رسوخ نوآوری در حوزه هنر و صنعت سینما با امضای این تفاهم نامه پیگیری می گردد. همچنین این اقدام نشان می دهد که عزم معاونت علمی برای توسعه نوآوری در کشور محدود به حوزه های پیچیده همچون علوم نانو و بایو نیست، بلکه هنر و فرهنگ را نیز مد نظر واقع شده است.

قادری فر در ادامه ابراز کرد: اساس شکل گیری ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز اتصال جریان نوآوری به صنایع مختلف فرهنگی همچون سینما است. این ستاد تا کنون با تعاملات و استفاده از ظرفیت نوآوران جوان تا کنون اقدامات اساسی در این عرصه انجام داده و نهضت فرهنگ سازی، ترویج و فراوری محتوا را پایه ریزی نموده است. ایجاد این مرکز نوآوری نیز مقدمه ای برای شروع فعالیت های نوآورانه در صنعت سینما با استفاده از ظرفیت نیروی خلاق است.

شاهراهی جدید برای سینمای ایران

محمد ابوالحسنی، مدیرعامل شرکت مجری شتابدهنده در این تفاهم نامه نیز اظهار کرد: سینما و صنعت تصویر از آشنایی با متدهای جدید کسب و کار و شیوه های جدید کسب درآمد سود خواهد برد.

وی با بیان اینکه بازار بالفعل امروز سینمای ایران در بهترین حالت 25 درصد ظرفیت واقعی این بازار است، ادامه داد: مرکز نوآوری و شتابدهی هدفش افزایش این سهم است. سینمای ایران برای رشد، چاره ای جز ایجاد پیوند وثیق با صنایع نوین، مجاور و خلاقیت محور ندارد، مرکز نوآوری و شتابدهی، با حمایت ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد سینمایی فارابی این پیوند را ایجاد خواهد نمود.

ابوالحسنی همچنین ابراز کرد: مرکز نوآوری و شتابدهی، شاهراهی خواهد بود برای ورود نیروهای تازه نفس به سینمای ایران، مرکزی که هوایی تازه در فضای سینمای ایران جاری خواهد نمود و در کنار سینماگران، فناوران تازه نفس و صاحبان سرمایه های پاک و صنایع خلاق را گردهم جمع خواهد نمود.

بر اساس این گزارش، هدف از امضای این تفاهم نامه حمایت از تاسیس مرکز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران با ماموریت فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، جذب شتابدهنده ها، استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان است.

همچنین این تفاهم نامه در راستای سیاست های کلی کشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم کارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و هنرمندان نوجو و خلاق منعقد شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مرکز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمای ایران ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز نوآوری و شتابدهی تخصصی سینمای ایران ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید