احتیاج به 2 میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری های گیاهی در خراسان شمالی

به گزارش بروزترین مقالات، مدیر کل مدیریت بحران خراسان شمالی گفت: برای مبارزه با بحران بیماری های گیاهی در استان حداقل به دو میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

احتیاج به 2 میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری های گیاهی در خراسان شمالی

نظری در گفت و گو با خبرنگار بروزترین مقالات اضافه کرد: متأسفانه مزارع و تاکستان های این استان با توجه به رطوبت خیلی زیاد حاکم بر آنها در خطر طغیان بیماری هایی همچون زنگ گندم، سفیدک انگور و همچنین حمله ملخ ها هستند.

وی با اشاره به اینکه رقم اعلام شده اعتبار مورد احتیاجی است که از سوی کارشناسان مربوطه سازمان جهاد کشاورزی بیان شده است، ادامه داد: در حال حاضر اعتبارات برای مبارزه با بیماری و آفات کشاورزی در سطح کلان در اختیار وزارت خانه مربوطه (وزارت جهاد کشاورزی) قرار گرفته است.

نظری اظهار کرد: مدیران و رؤسای سازمان جهاد کشاورزی خراسان شاقتصادی باید پیگیری های لازم را از وزارت جهاد کشاورزی انجام دهند تا اعتبار لازم را به موقع و قبل از وارد شدن خسارت، جذب نمایند.

وی توضیح داد: استانداری نیز از سوی وزارت کشور پیگیری های لازم را برای جذب اعتبارات لازم برای مبارزه با بیماری و آفات مذکور انجام خواهد داد که این اعتبارات نیز از سوی وزارت جهاد کشاورزی اختصاص خواهد یافت.

پیش از آن محمد رضایی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شاقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بروزترین مقالات، با اشاره به اینکه بر اثر جاری شدن سیلاب ها در استان هایی همچون گلستان، مازندران، خوزستان و … بسیاری از مزارع گندم و جو از بین رفتند، اظهار نموده بود: در حال حاضر مزارع گندم و جوی خراسان شاقتصادی موقعیت خوبی را سپری می نمایند در نتیجه برای تأمین بخشی از احتیاج کشور باید کوشش کنیم تا این مزارع حفظ شوند.

وی با بیان اینکه با توجه به رطوبت حاکم، بیماری های برگی همچون زنگ گندم، سیاهک و لکه خرمایی مزارع استان را به شدت تهدید می نماید، اضافه کرد: ارقامی همچون آذر دو و زاگرس و همچنین مزارع شهرستان های بجنورد، راز و جرگلان، شیروان و فاروج بیشتر در خطر زنگ گندم قرار دارند.

رضایی با تصریح بر اینکه سال گذشته به علت خشکسالی موجود زنگ به صورت یک دفعه ریزش کرد و با عملیات مبارزه یک دفعه از بین رفت، ادامه داد: اما به علت حاکم بودن رطوبت طی سال جاری بیماری زنگ به صورت مرحله به مرحله بروز پیدا می نماید و با مشکل اختلاط این سن روبرو هستیم در نتیجه باید مبارزه نیز علیه آن به صورت مرحله به مرحله صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سم کافی برای مبارزه وجود دارد؟ اعلام کرد: مبارزه علیه بیماری زنگ گندم توسط خود کشاورز باید انجام گردد اما از آنجایی که سال جاری با طغیان این بیماری روبرو هستیم، پیشنهاد شده تا مبارزه در سطح یک هزار هکتار از مزارع که در آنجا این بیماری زودتر بروز پیدا می نماید توسط دولت سمپاشی انجام گردد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شاقتصادی در مورد حمله ملخ ها به مزارع استان نیز با اشاره به اینکه در شهرستان های بجنورد و شیروان طی روزهای گذشته شاهد تفریخ تخم های ملخ بودیم، اضافه کرد: با توجه به رطوبت موجود در هوا به طور حتم شاهد حمله ملخ ها به مراتع و مزارع این استان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه با توجه به آنکه در سال گذشته در مناطقی همچون دره ها امر مبارزه به صورت 100 درصد انجام نشده بود، ادامه داد: هم اکنون در این مناطق کپسول و تخم های ملخ مشاهده شده است.

رضایی توضیح داد: پیش بینی می گردد مساحتی حدود 10 هزار هکتار از مزارع و مراتع استان طی سال جاری درگیر این آفت شوند.

وی در پاسخ به این سوال که برای امر مبارزه به چه میزان اعتبار احتیاج است؟ شرح داد: هم اکنون در سرانجام سال اقتصادی 97 قرار داریم و اعتبارات تخصیصی به این حوزه 57 درصد بوده است و هم اکنون هیچ اعتباری برای مبارزه نداریم و باید برای مبارزه به این آفت تنخواه در اختیارمان قرار داده گردد.

این مقام مسئول اعلام کرد: با اعتبار موجود، در سال گذشته برای 4000 هکتار سم خریداری شده است اما هنوز هزینه خرید سم برای 6000 هکتار دیگر، هزینه کارگری و هزینه اجاره سم پاش باقی مانده است. برای امر مبارزه با آفت ملخ، مدیریت حفظ نباتات خراسان شاقتصادی به مبلغ یک میلیارد تومان احتیاج دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شاقتصادی همچنین از خطر طغیان بیماری سفیدک در تاکستان های انگور این استان اطلاع داد.

وی با بیان اینکه از آنجایی که مبارزه علیه بعضی از بیماری ها همچون سفیدک باید توسط خود باغدار انجام گردد، اظهار کرد: اما به منظور کانون کوبی بیماری پیشنهاد شده است تا در سطح یک هزار هکتار سمپاشی توسط بخش دولتی انجام گردد.

این مقام مسئول توضیح داد: اگر با این پیشنهاد موافقت گردد حدود 200 تا 300 میلیون تومان اعتبار احتیاج است تا امر خرید سم و سمپاشی انجام گردد.

گفتنی است خراسان شاقتصادی دارای 16 هزار هکتار باغ انگور است که از این مساحت 11 هکتار آبی و 4000 هکتار دیم است که سالانه حدود 180 تن انگور برداشت می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتیاج به 2 میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری های گیاهی در خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج به 2 میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری های گیاهی در خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید