همه چیز درباره مدیریت و کنترل خشم

به گزارش بروزترین مقالات، خشم حالت روانی است که از یک دلخوری ساده تا عصبانیت زیاد در نوسان است. مثلا گاهی شده که از گفته دوست خود دلخور شده اید اما نه انقدر که حتی به روی خودتان بیاورید. و احتمالا بارها شده که دوستتان رفتارش را ادامه داده و احساسات شما را جریحه دار نموده است. شما هم تحملتان تمام شده و به جای کنترل خشم خود، عصبانی شده به او پرخاش نموده و سریعا پشیمان شده اید همواره هم این سوال ذهن شما را درگیر نموده که چگونه عصبانی نشوم؟

همه چیز درباره مدیریت و کنترل خشم

عصبانی شدن احساسی است که به جای سرکوب آن باید به فکر شیوه های کنترلش باشیم. خشم نیز همانند سایر احساسات حامل پیغامی است. ممکن است این پیغام به معنی وجود یا بروز شرایطی ناگوار، ناعادلانه یا تهدیدآمیز در حق شما باشد. در صورتی که واکنش تان به چنین شرایطی عصبانیت یا خشم شدید باشد، پیغام احساس تان هیچ گاه به مخاطب نخواهید رسید.

ولی نگران نباشید. مدیریت خشم از آنچه فکرش را می کنید ساده تر است. بر خلاف تصور عمومی خشم احساسی عادی و سالم است. اما وقتی ناسالم می گردد که دم به دقیقه بروز پیدا نموده یا کنترل اوضاع از دستان مان خارج گردد.

تصوری که همه ما از مدیریت عصبانیت داریم این است که یاد بگیریم چطور آن را سرکوب کنیم. در حقیقت به جای سرکوب، باید به این فکر کنیم که علت عصبانیت ما چیست؟ بعد از کشف علت های عصبانیت و ابزارهای مناسب برای مدیریت آن بهتر خواهیم توانست آن را به کنترل خود درآوریم.

با کنترل خشم نه تنها احساس بهتری خواهیم داشت، بلکه احتمال بیشتری وجود دارد که اطرافیان خواسته هایمان را اجابت نمایند. همچنین با کنترل خشم بهتر می توانیم ناملایمات زندگی مان را مدیریت کنیم و به سمت محکم تر شدن روابط خود با دیگران حرکت کنیم.

روش های زیر به شما در یافتن راه های کنترل خشم یاری می نماید.

دلیل اصلی عصبانیت تان را دریابید

معمولا ریشه خشم در مسایلی است که در بچگی از دیگران دیده و یاد گرفته ایم. مثلا والدین یا همکلاسی های خود را زیاد در حال دعوا دیده ایم. اگر هم در معرض حوادث شوکه نماینده یا سطح بالایی از استرس قرار داشته باشیم در مقابل خشم آسیب پذیرتر خواهیم بود.

برای بیان عصبانیت ضروری است به روشی صحیح با احساس واقعی خود ارتباط برقرار کنید. از خود بپرسید هدف من از عصبانی شدن چیست؟ آیا می خواهم شرمندگی، ناامنی، جریحه دار شدن، خجالت زدگی و دیگر احساسات خود را از اطرافیان مخفی نگه دارم؟ اگر در موارد احساسی گفته شده، واکنش معمول شما خشم و عصبانیت باشد، پس جواب مثبت است.

علایم و نشانه های عصبانی شدن

عصبانیت ناگهانی رخ نمی دهد. علایم فیزیکی در بدن وجود دارند که بروز چنین لحظه ای را به شما هشدار می دهند. با دانستن این علایم خواهید توانست قبل از خارج شدن کنترل از دستان تان، خشم خود را مدیریت کنید.

این علایم عباتند از:

 • دندان قروچه کردن
 • احساس داغی و خیس عرق شدن
 • تندتر نفس کشیدن
 • سردرد دریافت
 • تند تند قدم زدن
 • سختی در تمرکز کردن
 • افزایش ضربان قلب
 • خون دیدن
 • سفت شدن شانه ها

آیا شما هم جزو کسانی هستید که دلیل عصبانیت تان را به گردن عوامل خارجی می اندازید؟ مثلا اعمال خودخواهانه ای که از دیگران سر می زند یا شرایطی که سبب درماندگی تان می گردد؟ در واقع، این مشکل بیشتر ناشی از کج فهمی شما در رابطه با مسئله ایست که با آن رو به رو شده اید.

اجازه دهید بیشتر شرح دهیم. فهرست زیر را آنالیز کنید و مشخص کنید گرفتار کدام یک از کج فهمی ها هستید:

 • تعمیم بیش از حد مسایل: گفتن جمله هایی مثل همواره مزاحم من می شوید، اصلا به خواسته های من توجهی نمی کنید، هیچ کس به من احترام نمی گذارد و مسایلی از این دست.
 • تأکید زیاد روی بایدها و نبایدها: داشتن دیدگاهی خشک در قبال مسایل و ناراحت شدن به خاطر بر هم خوردن چنین نظمی.
 • یکه تازی و نتیجه گیری شتاب زده: تصور می کنید تمامی افکار و احساسات دیگران را می دانید. تا جایی که با خودتان فکر می کنید آن ها عمداً قصد دارند شما را ناراحت نمایند، خواسته هایتان را نادیده بگیرند یا به شما بی احترامی نمایند.
 • دنبال بهانه هستید: بدون توجه به نکات مثبت، به دنبال دلیلی هر چند کوچک برای ناراحت شدن و اعصاب خوردی می گشت.
 • دیگران را مقصر می دانید: هنگام بروز رخدادی بد، به جای اینکه مسئولیت را بر عهده بگیرید، انگشت اتهام را به سمت دیگران نشانه می روید.

هر کس به نوعی دچار کج فهمی است. شما هم با صرف وقت می توانید دلایل خشم تان را پیدا کنید و یک گام به جلو بردارید.

راه های کاستن از خشم و عصبانیت

بعد از اینکه فهمیدید علایم و نشانه های خشم تان چیست می توانید سریعا برای فرو نشاندن آن اقدام کنید و اجازه ندهید کنترل اوضاع از دستان تان خارج گردد.

شیوه های کنترل خشم زیاد هستند. در اینجا مواردی را برای یاری به شما ذکر می کنیم:

 • نفس عمیق بکشید: تنفس عمیق و آهسته بکشید تا با افزایش تنش در بدن مقابله کنید.
 • تمرین کنید: پیاده روی سریع دور خانه بهترین روش برای اینکار است. با اینکار تنشی که درون شما انباشته شده است خالی می گردد و با خیالی آسوده تر می توانید به مشکل پیش آمده رسیدگی کنید.
 • از حواس تان بهره ببرید: از قدرت آرامش بخش حواس پنجگانه خود بهره ببرید. مثلاً به موسیقی گوش دهید، خود را در مکانی جذاب فرض کنید و حتی آب بنوشید.
 • بدن تان را ماساژ دهید: مثلا شانه ها، گردن و سرتان را ماساژ دهید تا تنش این نقاط رفع گردد.
 • تا ده بشمارید: اگر روی شمارش اعداد تمرکز کنید به منطق تان اجازه می دهید بر احساسات هیجانی خود غلبه کند. اینکار را تا جایی انجام دهید که مجددا آرامش خود را به دست آورید.

موقعی که خشم به سراغ تان می آید درباره دلیل آن از خودتان سوالاتی بپرسید. مثلا بپرسید آیا واقعا ارزشش را دارد برای موضوع پیش آمده خشمگین شوم؟ آیا ارزشش را دارد روزم را خراب کنم؟ آیا ارزشش را دارد وقتم را صرف این کار کنم؟ راه چاره جایگزین برای این مشکل چیست؟ سوالات اینچنینی به شما یاری می نماید کج خُلقی موقع عصبانیت را کنار بگذارید، سریع به جواب برسید و مسلما سبب افزایش ارزش تان نزد بقیه گردد.

راه های سالم برای بیان خشم

اگر واقعا دلیلی برای بیرون ریختن خشم تان وجود دارد، پس با شیوه ای صحیح اینکار را انجام دهید. وقتی با افراد دیگر از روی احترام بحث را ادامه دهید، در این حالت خشم به ابزاری بسیار مفید برای پیشبرد خواسته هایتان تبدیل می گردد. اما در این راه همواره چند نکته را به خاطر داشته باشید:

 • عدالت را سرلوحه خود قرار دهید. اینکه از کسی دلخور شوید عادی است. اما اگر ناعادلانه دست به کاری بزنید خیلی زود رابطه تان را با دیگران از دست خواهید داد. عادلانه رفتار کردنِ شما، هم احترامی است به طرف مقابل و هم گامی است مؤثر به سمت حل مسئله.
 • روابط تان را در اولویت قرار دهید. باید حفظ و نگهداری روابط برایتان مهم تر از خشمتان باشد تا از میدان برنده خارج شوید.
 • روی زمان حاضر تمرکز کنید. هنگام عصبانیت و دعوا به راحتی امکان دارد به پاک کردن حساب های کهنه روی آورید. بهتر است به جای تلف کردن وقت ، یکراست به سراغ مشکل اصلی بروید و برای آن چاره اندیشی کند.
 • بخشنده باشید. اگر کسی این وسط نتواند یا نخواهد از خود گذشتگی نشان دهد حل مسئله سخت و حتی غیر ممکن می گردد.
 • زمان دست کشیدن از بحث را تشخیص دهید. وقتی نمی توانید به توافق برسید، با شرایط حاضر بسازید یا دیگر اهمیتی برای موضوع مذکور قایل نشوید.

در کنار موارد فوق، می توانید بسته به شرایط، راه چاره های ابتکاری خودتان را هم پیاده کنید.

زمان رفتن به متخصص برای کنترل خشم

اگر با انجام راه کارهای بالا هنوز کنترل خود را از دست می دهید، با قوانین و ضوابط مشکل دارید یا باعث ناراحتی دیگران می شوید زمان رفتن به متخصص فرا رسیده است. متخصصان، کلاس ها و برنامه های زیادی برای کنترل خشم عصبانیت وجود دارد. در حقیقت، درخواست یاری کردن نشانه داشتن عزت نفس و احترام قایل شدن برای اطرافیان تان است. در این جهت، اغلب برای حل مشکل تان با افرادی مثل خودتان همسفر می شوید. دریافت مستقیم بازخورد و تکنیک های کنترل خشم و عصبانیت فواید بسیاری دارد. اگر فردی هستید که به مشکل عصبانیت دچار هستید امیدواریم در این پست تا حدی جوابگوی شما بوده باشیم. همواره می توانید با اشتراک گذاشتن تجربیات خود با دیگران سهمی در زندگی هرچه بهتر برای همه ایفا کنید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "همه چیز درباره مدیریت و کنترل خشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره مدیریت و کنترل خشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید