هنوز مرد روزهای سخت نشده ایم

تیم ملی والیبال با دو باخت در مرحله دوم قهرمانی دنیا، شانس صعود را از دست داد و نتوانست مانند دوره گذشته به جمع شش تیم برتر جام حاضر گردد.

هنوز مرد روزهای سخت نشده ایم

به گزارش خبرنگاران ،محسن آجرلو - تیم ملی والیبال که با عملکرد و نتیجه قابل قبولی در مرحله اول، راهی مرحله دوم رقابت های قهرمانی جهان گردیده بود، با دو بازی ضعیف در مرحله دوم، شانس صعود به جمع شش تیم برتر را از دست داد. باخت ساده به بلغارستان میزبان و شکست سه بر دو برابر کانادایی که شانسی برای صعود نداشت، کافی بود تا کار تیم ایران تمام شود و دیگر شانسی برای صعود نداشته باشد. در حالی که اگر در این دو مسابقه به پیروزی می رسید، جواز حضور در مرحله بعد را با توجه به نتایج دیگر تیم ها بدست می آورد، آن هم با دو گروه نسبتا آسانی که در دو مرحله نصیبش شد.

تیم ایران البته این بار به لطف همین قرعه خوب، بر خلاف اکثر مواقع آغاز خوبی در جام داشت و به چهار پیروزی در مرحله اول رسید اما در مرحله دوم به یکباره دچار افت محسوسی شد و برابر تیم های نه چندان قدرتمند بلغارستان و کانادا شکست خورد تا شانس صعود را از دست بدهد. نوسان زیاد تیم ایران در این مسابقات یکی از مسائلی بود در نهایت منجر به ناکامی و عدم کسب نتیجه مورد نظر شد.

ضعف در سرویس و سیستم دفاعی

یکی از نکات بازر و برجسته در نقاط ضعف تیمی که کولاکوویچ ساخته بود، مشکل اساسی در سرویس بود. تیم ایران در این مسابقات نه توانست به خوبی از سرویس های خودش استفاده کند و نه در مقابل سرویس های پرشی حریفان دریافت خوبی داشته باشد. در بخش های مختلف دفاعی هم نواقص قابل توجهی دیده شد که همگی دست به دست هم داد تا تیم ایران در این مسابقه بازنده شود.

مصطفی کارخانه، مربی و کارشناس با سابقه والیبال ایران درباره این نقاط ضعف می گوید: والیبال روز جهان به سمتی رفته که بیشتر روی پاشنه سیستم های دفاعی می چرخد. در ایران اما انگار همه بازیکنان شهوت اسپک دارند و بجز برخی استثناها مانند معروف و یکی – دو بازیکن دیگر، شرایط خوبی در دریافت نداریم. به طور کلی سیستم دفاعی ما در این مسابقات شرایط خوبی نداشت، چه در دریافت، چه دفاع عقب زمین و چه توپ های برگشتی. در بخش سرویس هم همه دیدند که ما به تیم هایی باختیم که خوب سرویس زدند.

او ادامه می دهد: ما در این بخش ضعف داریم. دلیلش هم این است که تمرینات خوبی در این زمینه نداریم و به بازیکنان اجازه نمی دهیم در زمان تمرین با ریسک بالا سرویس بزنند و خطاهایشان را در آن موقع انجام دهند. همین هم می شود که بازیکن در زمین مسابقه دست و دلش برای سرویس زدن می لرزد. در نتیجه سرویس های ساده زده می شود که دست حریف را در حمله باز می گذارد و سیستم دفاعی ما از همان دفاع روی تور به هم می ریزد.

نیاز به خون تازه و بازنگری

سرمربی سابق تیم سرمایه معتقد است والیبال ایران دچاره یک چرخه تکراری و معیوب گردیده است: به نظر من پس از سال ها کوشش و صرف هزینه هنگفت، حالا وقت نتیجه گیری و دیگر نمی توانیم به کسب تجربه اکتفا کنیم. من معتقدم والیبال ایران دچار یک چرخه تکراری گردیده و نیازمند خون تازه و یک بازنگری اساسی است. ما نیاز به کسی داریم که خلاقیت و نوآوری داشته باشد تا بتواند شرایط جدیدی را بر تیم مان حاکم کند. تیم ما پس از چهار سال که با تجربه تر گردیده و جوان های بسیار خوبی را هم به عنوان چهره های جدید در ترکیب خود می بیند، نتایجی به مراتب بدتر گرفته است.

نباید به عقب برگردیم

کارخانه ادامه می دهد: رقابت های جهانی سطح بسیار بالایی دارد و تمام تیم ها با هدف و انگیزه بسیاری به آن آمده اند. کسی قصد ترکیب ندارد اما اینطور به نظر می رسد که والیبال ما کم کم به عقب گرد عادت نموده. برای همین هم عقیده دارم نیاز به خون تازه داریم تا بازهم رو به جلو حرکت کنیم. ما نباید به عقب برگردیم و در شرایطی که پیشرفت و رشد چشمگیر کشورهای دیگر را می بینیم، ساکن باشیم.

ضعف در تصمیمات کادر فنی؟

یکی از اصلی ترین انتقادهایی که این روزها از تیم ملی می شود، به تصمیمات کادر فنی در مدیریت بازی برمی شود. کولاکوویچ در بسیاری از ست ها و امتیازات حساس، نتوانست آنطور که باید و شاید تیمش را از بحران خارج کند. نقطه اوج آن هم ست پنجم بازی با کانادا بود که آنتیگا دو بار پیاپی زمانی که تیمش شرایط برابری با ایران پیدا کرد، با دریافت وقت استراحت و تاثیر در روند بازی، تیمش را دو امتیاز پیش انداخت. دو امتیازی که در نهایت امضای حکم برنده گردیده آن ها در این مسابقه. کارخانه به عملکرد کادر فنی نیز اشاره می نماید: تیم ما در لحظاتی از بازی که کارش سخت یا عملکرد تیم از روند خودش خارج می شود، باید کسی را داشته باشد که هلش بدهد. ما این شخص را نداریم و در لحظات حساس نقص و ایراد اساسی داریم. حالا باید پس از رقابت ها اولین کاری که باید انجام شود ریشه یابی مسائل تیم است که یکی از اصلی ترین بخش ها به خود کادر فنی برمی شود. آن ها باید ببینند آیا تعویض ها و وقت های استراحتشان را به موقع استفاده نموده اند یا دیگر تصمیمات شان درست بوده یا نه و باقی نقاط ضعف و قوت شان را هم آنالیز نمایند.

تغییر در نیمکت؟

کارخانه می گوید: همان طور که گفتم نیمکت تیم ایران به یک مربی بزرگ نیاز دارد که هم بازیکن ایران را مرد شرایط سخت کند و هم خودش در این شرایط بتواند تیم را مدیریت کند. تغییر هم می تواند در این بخش رخ دهد اما باز هم معتقدم باید یک مربی بزرگ خارجی بیاوریم. انتخاب مربی ایرانی برای تیم ملی یک اشتباه بزرگ است. هم خود دیگر مربیان برایش حاشیه ایجاد می نمایند و هم بازیکنان دیگر بجز مربی نامدار خارجی شخص دیگری را در راس تیم ملی نمی پذیرند.

کوشش برای رشد ده درصدی

پر افتخارترین مربی باشگاهی ایران با رفع شدن تمام نقاط ضعف، رشد ده درصدی را پیش بینی می نماید: تیم های بسیار خوبی در رقابت های جهان حاضرند و حقیقت است که تیم ایران توان بردن برخی از آن ها را ندارد. با این حال اگر نقاط ضعف را پوشش می داد و عملکرد بهتری داشت، حداقل بازی و ست های نزدیک و حساس را می برد و می توانست با توجه به قرعه خوبی که داشت به جمع شش تیم برتر جام برسد. با این حال همه این نواقص می توانست شرایط تیم ایران را در مجموع ده درصد بهتر کند و تغییر خارج العاده در قدرت تیم ایران به وجود نمی آید.

مدت هاست می گویم پیشگیری بهتر از درمان است

او ادامه می دهد: مدت هاست که می گویم پیشگیری بهتر از درمان است. حالا هم که رقابت های جهانی تمام گردیده و دیگر صعود به جمع شش تیم را از دست داده ایم. پس باید بنشینیم و آسیب شناسی کنیم و با رفع کردن نقاط ضعف تیم بهتری بسازیم تا در آینده دیگر این مشلات آزارمان ندهد. در این شرایط هرکس در صندلی خودش مسئول است و باید عملکردش را بهتر کند. هم بازیکنان، هم کادر فنی و هم مدیریت فدراسیون.

افت محسوس نتیجه

تیم ملی والیبال ایران در دوره گذشته رقابت های قهرمانی جهان که در لهستان برگزار گردیده بود، با عملکرد بسیار خوب در مراحل اول و دوم، به عنوان یکی از بهترین تیم های دوم به جمع شش تیم برتر رسید و در نهایت ششم جهان شد. نتیجه ای که در این دوره هم خیلی ها انتظارش را می کشیدند و با گذشت چهار سال و قرعه بهتر، توقع رتبه بهتری هم داشتند. نتیجه ای که بدست نیامد و حالا شاگردان کولاکوویچ باید کوشش نمایند تا شاید بتوانند به رتبه یک رقمی در این رقابت ها دست پیدا نمایند.

4 ، 1

منبع: ایران ورزشی

به "هنوز مرد روزهای سخت نشده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز مرد روزهای سخت نشده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید