هویج اروپا چماق شد، تهدید دیپلمات اروپایی درباره راه اندازی اینستکس

به گزارش بروزترین مقالات، یک دیپلمات اروپایی روز پنجشنبه گفته در صورتی که در پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای برجام تردید وجود داشته باشد این کشورها ساز و کار موسوم به اینستکس را راه اندازی نخواهند کرد.

هویج اروپا چماق شد، تهدید دیپلمات اروپایی درباره راه اندازی اینستکس

به گزارش گروه بین الملل بروزترین مقالات، کشورهای اروپایی هنگام راه اندازی ساز و کار موسوم به اینستکس آن را هویجی (مشوق) برای ترغیب ایران به ماندن در توافق هسته ای برجام معرفی می کردند.

اکنون که ایران معین نموده فرصت اروپا برای وعده های لفظی به انتها آمده و وقت اقدام عملی فرا رسیده است کشورهای اروپایی ظاهراً قصد دارند ساز و کاری که قرار بوده به عنوان مشوق عمل کند را به یک ابزار فشار جهت منصرف کردن تهران از اقدام برای استفاده از حقوقش در کاستن از تعهدات برجامی تبدیل نمایند.

یک دیپلمات اروپایی روز پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفته در صورتی که در پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای برجام تردید وجود داشته باشد این کشورها اینستکس را راه اندازی نخواهند کرد.

این دیپلمات گفت: اگر در پایبندی آنها [به برجام] تردید وجود داشته باشد ما دکمه بله را فشار نخواهیم داد.

رویترز نوشته وزارت خارجه فرانسه هم روز چهارشنبه گفته عملیاتی شدن اینستکس مبتنی بر پایبندی کامل ایران به تعهداتش ذیل برجام خواهد بود.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه روز پنجشنبه باز هم برای انجام اولین معامله در چارچوب کانال تجاری اینستکس وعده داد و گفت اولین معامله در چارچوب این کانال در آستانه انجام، ظرف روزهای آینده است. (جزئیات بیشتر)

دو دیپلمات اروپایی در گفت وگو با رویترز مدعی شدند با آنکه معامله های احتمالی شناسایی شده اند هنوز برای پیش رفتن خیلی زود است، زیرا هنوز ریزکاوی ها (Due diligence) در جریان هستند و طرف ایرانی راه اندازی شرکت هم ارز اینستکس را برای تسهیل معاملات تکمیل ننموده است.

انگلیس، آلمان و فرانسه، به عنوان سه کشور اروپاییِ طرفِ توافق هسته ای با ایران، از 11 بهمن ماه سال گذشته ساز و کار موسوم به اینستکس برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران را راه اندازی کردند.

اینستکس از کنار هم قرار دریافت حروف ابتدایی عبارت Instrument in Support of Trade Exchange در زبان انگلیسی به معنای ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری تشکیل شده است.

این نهاد در فرانسه ثبت شده و مقر آن در پاریس است. اداره آن بر عهده آلمان است و انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت دارد. ریاست این کنسرسیوم مالی را پر فیشر، مدیر سابق کومرتس بانک آلمان بر عهده دارد.

اروپایی ها ثبت این کانال ویژه را با تأخیر فراوان شروع نموده و از وعده های اولیه برای پوشش دادن مبادلات نفت با ایران عقب نشینی نموده اند. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد.

رویترز نوشته کشورای اروپایی یک نظام پیشرفته پرداختی ایجاد نموده اند که به زودی می تواند امکان انجام بعضی تراکنش های کوچک را فراهم کند. حتی در این صورت هم این نظام تنها محدود به معامله محصولاتی مانند اقلام دارویی و غذا خواهند بود که مشمول تحریم های آمریکا نیستند.

مقام های ایران بارها گفته اند که اینستکس تنها در صورتی قابل قبول خواهد بود که بتوان از آن برای فروش نفت یا عرضه تسهیلات اعتباری استفاده کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنانی روز چهارشنبه اینستکس را اقدامی نمایشی دانست و گفت: امروز اینستکس تنها ساز و کاری بدون پول است و اینستکسِ توخالی به هیچ دردی نمی خورد، اما اگر اینستکس فعال شده و پول فروش نفت ایران به آنها به واسطه آن حاصل گردد با وجود ایرادات آن، می توان تا حدی آن اقدام را قبول کرد. (جزئیات بیشتر)

ایران دوشنبه (10 تیرماه) اعلام نمود ذخائر اورانیوم 3.67 درصدی این کشور در واکنش به خروج آمریکا از برجام و قصور کشورهای اروپایی در محقق کردن وعده های خود برای جبران تبعات مالی این اقدام از سقف 300 کیلوگرم عبور نموده است. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس

به "هویج اروپا چماق شد، تهدید دیپلمات اروپایی درباره راه اندازی اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویج اروپا چماق شد، تهدید دیپلمات اروپایی درباره راه اندازی اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید