پرونده فروش های ویژه؛ بلک فرایدی چیست؟

پیش از این با پرونده فروش های ویژه آشنا شدید. این پرونده به رویدادهایی شبیه شب یلدا در ایران می پردازد که طی آن ها در کشورهای مختلف با حراج و تخفیف بازارهای اقتصادی رونق بیشتری در مقایسه با سایر فصول و ماه های سال می گیرد و و خریداران با شوق و شور زیاد به فروشگاه های مختلف هجوم می برند. یکی از معروف ترین رویدادهای این چنینی بلک فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه است که در اکثر نقاط دنیا برگزار می گردد. حتی چند سالی است که حراج جمعه سیاه در ایران هم مرسوم شده است. اگر دوست دارید بدانید بلک فرایدی چیست و جمعه سیاه چه روزی است با خبرنگاران مگ همراه باشید.

پرونده فروش های ویژه؛ بلک فرایدی چیست؟

بلک فرایدی شاید یکی از مهم ترین رویدادها برای خریداران و فروشندگان محصولات مختلف باشد. این رویداد از سال 1952 به صورت رسمی هر سال یک روز پس از روز شکرگزاری (Thanksgiving) در ایالات متحده امریکا برگزار می گردد. روز شکرگزاری در امریکا به چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر گفته می گردد که آن را به عنوان شروع فصل خرید کریسمس هم می شناسند. با این حساب جمعه سیاه در واقع آخرین جمعه ماه نوامبر است که جزو اولین روزهای خرید عید سال نوی میلادی برای امریکایی ها به حساب می آید. مهم ترین مولفه جذاب بلک فرایدی برای مشتریان و خریداران، تخفیف بلک فرایدی و حراج های قابل توجه روی بسیاری از اجناس است. این تخفیف ها توجه بسیاری از مشتریان را به سمت بازارهای آنلاین و آفلاین جلب می نمایند و تعداد زیادی از افراد به سوی این بازارها هجوم می برند.

طی بازه چند روزه این رویداد بسیاری از فروشگاه های آفلاین در آمریکا از ساعت 6 صبح و حتی قبل از آن باز هستند و فروش خود را از اولین ساعات روز شروع نمایند.

یکی از اتفاقات معمول در حراج جمعه سیاه خشونت مشتریان نسبت به یکدیگر برای به دست آوردن اجناسی است که تخفیف بسیار بالایی خورده باشند. برای مثال در سال 2006 بیش از هفت گزارش خشونت در بلک فرایدی در امریکا منتشر شده بود که در آنها 98 نفر در جدال برای به دست آوردن محصولات مورد نیازشان زخمی شده بودند.

با وجود این که بلک فرایدی یک سنت امریکایی ست اما طی این رویداد میزان فروش در بسیاری از کشورها مانند امریکا رشد چشمگیری پیدا می نماید. بازارها در بسیاری از کشورها مثل کانادا، برزیل، سنگاپور بریتانیا و حتی در کشورهایی مثل مکزیک، رومانی، هند، فرانسه، آلمان و… تا دو برابر وضعیت معمول رونق می گیرد.

پرونده آشنایی با رویدادهای مشابه را در روزهای آینده در خبرنگاران مگ دنبال کنید.

منبع: دیجیکالا مگ

به "پرونده فروش های ویژه؛ بلک فرایدی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده فروش های ویژه؛ بلک فرایدی چیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید