کردستان دارای یک میلیون و 788 هزار هکتار مرتع و جنگل است

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کردستان، سعدی نقشبندی اظهارداشت: در حال حاضر استان کردستان دارای یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع و 374 هزار هکتار جنگل است که نیروهای گشت و مراقب کار جلوگیری از هر گونه تخریب، تجاوز و تصرف و وارد کردن خسارت به عرصه و اعیانی منابع ملی را به عهده دارند.

کردستان دارای یک میلیون و 788 هزار هکتار مرتع و جنگل است

وی با بیان اینکه 77 نفر در قالب نیروهای پیمانکاری و کارکنان این اداره کل از مراتع و جنگل های استان حفاظت می نمایند، اضافه کرد: هر سال اقدامات حفاظتی و صیانتی از عرصه های منایع طبیعی با استفاده از نیروی های آموزش دیده در قالب طرح خدمات گشت، مراقبت و اطلاع رسانی از عرصه و اعیان منابع طبیعی صورت می گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کردستان ادامه داد: هم اکنون 30 نیروی فعال کار گشت، مراقبت و صیانت از جنگل ها و مراتع استان را بر عهده دارند و در کنار آنها، 47 نفر از همکاران تخصصی و رسمی این اداره کل نیز در یگان حفاظت انجام وظیفه می نمایند.

نقشبندی یادآور شد: در شرایط مطلوب صیانت و حفاظت از هر 10 هزار هکتار جنگل و هر 50 هزار هکتار مرتع به تفکیک یک نفر نیروی آموزش دیده و متخصص احتیاج دارد که این اصل هم اکنون در استان رعایت گردیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نیروهای یگان حفاظت ملبس به لباس فرم متحدالشکل هستند، گفت: جلوگیری از بوته کنی، قطع درختان و درختچه ها و گیاهان اعم از طبیعی، دست کاشت و حفظ پوشش گیاهی در عرصه مورد حفاظت، کنترل، جلوگیری و ممانعت از حمل چوب، ذغال و محصولات فرعی و مرتعی غیر مجاز اطفای حریق در جنگل ها و مراتع از دیگر وظایف پیمانکاران در این طرح است.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کردستان اظهارداشت: با وجود اینکه گشت زنی مستمر و مداوم بطور شبانه روزی به منظور حفظ و حراست و اتخاد تمهیدات لازم در راستای حفظ پوشش گیاهی طبیعی موجود، جلوگیری از تخریب، تصرف و تبدیل عرصه و اعیان منابع جنگلی و مراتع از وظایف افراد بکارگیری گردیده در این طرح است اما مشارکت و همیاری جوامع محلی و بهره برداران در صیانت و حفاظت از عرصه های منابع ملی نقش اساسی را ایفا می نماید.

نقشبندی از مردم خواست به عنوان یک وظیفه ملی و قانونی در حفاظت از جنگل ها و مراتع و برای جلوگیری از تخریب آن تلاش نمایند و در صورت مشاهده هر گونه تخریب و تصرف و به ویژه آتش سوزی با شماره تلفن 1504 تماس گرفته و ماموران یگان حفاظت را در جریان بگذارند.

وی همچنین اضافه کرد: جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل گردیده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، فراوری محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی هستند.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کردستان یادآور شد: جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهند بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع گردیده اند و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کردستان دارای یک میلیون و 788 هزار هکتار مرتع و جنگل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کردستان دارای یک میلیون و 788 هزار هکتار مرتع و جنگل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید